piątek, 23 marca 2018

Nawadnianie organizmuKażdy wie, że woda stanowi około 60% naszego organizmu. Do tego dzieci mają więcej wody  w swoim ciele niż dorośli, a mężczyźni więcej niż kobiety.
Co ważne to dzięki wodzie nasz ciało jest jędrne i sprawnie funkcjonuje. Obecność wody służy wypłukiwaniu toksyn z organizmu, transporcie tlenu oraz składników odżywczych. Odpowiednia ilość wody utrzymuje także nasz metabolizm na wysokim poziomie.  Przecież w każdej diecie alarmują „pij 1,5 – 2 litry wody każdego dnia”!
Ile wody potrzebuje każdy z nas? Właśni te przysłowiowe 1,5-2 litry dziennie. Oczywiście zapotrzebowanie na wodę jest różne w zależności od organizmu, naszego sposobu życia , wieku, masy ciała itp.  Niektórzy twierdzą, że zapotrzebowanie na wodę to 100 ml na każdy kilogram ciała do 10 kg wagi, od 10 do 20 kg 1L + 50ml na każdy kilogram ponad 10 kg, a dla masy powyżej 20 kg zapotrzebowanie wynosi 1,5L + 25ml na każdy kilogram ponad 20 kg.
W kobiet są okresy w życiu kiedy wody trzeba pić jak najwięcej, np., w okresie ciąży, a później karmienia piersią. Pamiętajmy, że najlepsze nawodnienie przynosi dobrej jakości woda, ale nie zawsze w napojach (np. czarna kawa i herbata mają właściwości moczopędne, które wręcz odwadniają organizm).

Dobrej jakości woda czyli jaka? Np. http://wodaaquavita.pl/ Liczy się źródło ujęcia i jakość wody. Każda woda źródlana jest polecana jest dla niemowlaków, aby nie obciążać ich jeszcze nie do końca rozwiniętych nerek. Wody mineralne są natomiast źródłem niezbędnych minerałów, polecane są dla starszych dzieci i dorosłych.

Aby nie doszło do odwodnienia należy regularnie spożywać wodę. Jak groźne jest odwodnienie? Może osłabić odporność, zwiększyć stężenie toksyn w organizmie. Co ważne do odwodnienia może dojść z dwóch przyczyn, albo  zbyt duże ich wydalanie, albo za małe przyswajanie. Oczywistym jest, że o odwodnieniu alarmuje uczucie pragnienia, a także zabarwienie moczu (im ciemniejszy, tym organizm może być bardziej odwodniony. Skrajnym skutkiem odwodnienia jest brak śliny w ustach, wtedy powinno się natychmiast napić wody.  
Nie każdy wie, że odwodnienie powoduje także zmniejszony apetyt, bezsenność, problemy ze skórą, bóle głowy oraz zaparcia.  Istnieją także teorie, że aby woda dobrze się wchłonęła do organizmu, powinna być spożywana w połączeniu z cukrem i solą, stąd popularność  napoi izotonicznych. Naturalnym napojem izotonicznym może być woda kokosowa. Można taki napój stworzyć samodzielnie, dodając do wody łyżeczkę cukru, miodu lub syropu owocowego oraz trochę soli.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza