piątek, 16 marca 2018

Jak dbać o biust podczas karmienia?Ciąża i okres karmienia piersią może być ciężkim okresem dla naszego biustu. Podczas laktacji zmienia nie tylko ich wielkość, ale także kolor i średnica brodawek, są większe i bardziej ciemne.
Warto zadbać o skórę, aby nie powstały rozstępy, a skóra nie stała się mniej jędrna. W czasie pierwszych prób karmienia często brodawki są poranione i popękane, co jest efektem złego przystawiania dziecka do piersi. Ważne by  dziecko miało całą brodawkę w buzi, a specjaliści zalecają także smarować sutki swoim mlekiem, gdyż to doskonale łagodzi wszelkie dolegliwości powstałe podczas pierwszych prób karmienia. Co więcej należy dbać o popękane brodawki, aby nie doszło do zakażenia. Wtedy pojawia się obrzęk, bolesność i sącząca się wydzielina.
Inną metodą jest także smarowanie piersi kremem z lanoliną, czyli preparatem łagodzącym i odbudowującym naskórek.
W tym okresie bardzo ważna jest higiena. Ważne by obmywać piersi 1-2 razy dziennie, najlepiej delikatnym hipoalergicznymi kosmetykami.  Specjaliści odradzają mycie po i przed każdym karmieniem. Zbyt częste mycie piersi pozbawia je naturalnej ochrony, a brodawki mogą pękać.
Czasem pomimo stosowania odpowiedniej higieny i pielęgnacji piersi może dojść do infekcji jak np. zakażenie drożdżakami. U matki zakażenie objawia się białym nalotem na brodawkach oraz łuszczącą się skórą, bólem i swędzeniem piersi, u malucha – pleśniawkami, białymi plamkami w jamie ustnej, przypominającymi resztki pokarmu. Przy powstaniu infekcji koniecznie należy zgłosić się do lekarza , który zapisze maści do smarowania i leki doustne. Jednak warto pamiętać, że mimo zakażenia grzybiczego można nadal karmić niemowlaka  piersią.

 

Dla początkującej mamy karmienie piersią może okazać się trudną sztuką, ale bez obaw teraz w na oddziałach położniczych pracują doradcy ds. laktacji, którzy udzielają fachowych porad.
Pamiętajmy także, aby dbać o nasze piersi pod kątem zdrowotnym, przez cały czas, najważniejsze są rutynowe badania. W takich klinkach jak medycynadab.pl  zajmują się kompleksową profilaktyką chorób piersi.
Pamiętajmy, że jest to najczęściej diagnozowany rak u kobiet!
Co jeszcze warto stosować podczas karmienia piersią, by nasze piersi były ładne i zdrowe?
Można stosować także kosmetyki ujędrniające, ale tylko takie przeznaczone dla matek karmiących, bezpieczne dla dziecka.
W czasie laktacji należy także jak najczęściej chodzić w staniku. Brak biustonosza sprawia, że piersi  stają się obwisłe, ze względu na to, że w tym okresie są duże. Na rynku jest spory wybór biustonoszy przeznaczonych do karmienia. Po okresie karmienia warto wymienić staniki i dopasować do nowego mniejszego rozmiaru!


1 komentarz:

  1. bardzo fajny post! to prawda początkowo karmienie nie jest taką łatwą sprawą. Szczególnie jeslidziecko ma zaburzony odruch ssania. Zapraszam do mnie nowy post - o bucikach dla dziecka. https://gibobobasy.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń