środa, 17 stycznia 2018

Święto babci i dziadka już wkrótce ważny dzień dla najmłodszych
Już wkrótce dzień babci i dziadka, czyli ulubieńców naszych dzieci 😊 Babcia i dziadek mają czas na zabawę, opowiadają ciekawe historie i to tego nie karcą dzieci (bo wychowywanie należy do rodziców), co więcej słuchają swoich wnuków i mają do nich sporą cierpliwość. Za kilka dni obchodzimy ich święto, dokładnie 21 stycznia dzień babci, a 22 dzień dziadka.   
Czy zastanawialiście się skąd wywodzi się celebrowanie tego dnia i jak jest obchodzone w innych krajach? Dzień Babci po pierwszy pojawił się jego opis w tygodniku „Kobieta i życie”  w roku 1964. Czy słyszeliście, że święto popularyzowanie było głównie w Poznaniu, a w ustaleniu daty „pomogła” tego święta odegrali Mieczysława Ćwiklińska, polska aktorka teatralna i filmowa. Dokładnie 21.01.1965 roku aktorka, która obchodziła swoje 85 urodziny, wystąpiła w Poznaniu w sztuce Casony „Drzewa umierają stojąc”, w której grała babcię. Na tę okazję Redakcja „Expressu Poznańskiego”  przygotowała dla niej niespodziankę – po występie gwieździe wręczono tort i kwiaty. Rok później ogłoszono w „Expressie Wieczornym” 21 stycznia Dniem Babci.
Jednak dzień dziadka nie pojawił się w naszym kraju równolegle z Dniem Babci, a pojawił się  w latach 80. XX wieku najprawdopodobniej  czerpiąc wzór ze Stanów Zjednoczonych.
W Stanach Zjednoczonych początkowo Dzień Babci był obchodzony tylko w jednym stanie USA - Wirginii Zachodniej. O jego wprowadzenie zabiegała jedna mieszkanka stanu, która chciała zwrócić uwagę na los i życie najstarszych osób zamieszkujących stan. Natomiast  w roku 1978 dzień dziadków  został oficjalnie uznany przez prezydenta i wprowadzony w całych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jako Narodowe Święto Dziadków. Jest to święto ruchome i przypada w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy (obchodzone corocznie w pierwszy poniedziałek września). Jest to święto bardzo ważne dla amerykanów – najczęściej spędzają je w rodzinnym gronie, na co dzień ucząc dzieci, że starszym osobom należy się szacunek, pomoc i opieka.


W Wielkiej Brytanii babcie i dziadkowie od 2008 roku także świętują razem tego samego dnia,  czyli w pierwszą niedzielę października.
Natomiast we Francji tradycja obchodzenia tego pojawiła w 1987 roku w każdą pierwszą niedzielę marca.
Natomiast w Rosji święto zwane Dniem Babci i Dziadka pojawiło się stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2009 roku, a oficjalna data obchodów nie została jeszcze ustalona. Natomiast w Niemczech dziadkowie swoje święto obchodzą od 2010 roku w drugą niedzielę października.
A we Włoszech dzień dziadków obchodzony jest 2 października, czyli w terminie gdy w Kościele katolickim przypada święto Aniołów Stróżów
W innych kulturach jak w azjatyckiej Japonii starsze osoby na co dzień są obdarzane ogromnym szacunkiem, a babcie i dziadkowie mają także swoje święto, bardzo istotne dla Japończyków. Obchodzone jest od 1966 roku i nazywa się Dniem Szacunku Dla Wieku.
W tym roku święto babci i dziadka przypada w niedzielę i poniedziałek. Może warto wybrać się z wizytą do dziadków? Najczęściej wystarcza im sama obecność wnuków, ale jeśli chcemy sprawić dodatkową przyjemność można przynieść ze sobą drobny upominek, taki jak dobre ciasto, kwiatek, a może nawet alkohol (jak tzw. "starszy brat koniaku" armaniak). Podarunki nie są najważniejsze, ale kto z nas ich nie lubi 😀


4 komentarze:

 1. O kurcze o mały włos i ja sama bym zapomniała :O

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2018/01/szary-paszcz-kochamy-za-uniwersalnosc-i.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za tą garść ciekawostek o Dniu Babci i Dziadka! Jak widać tradycja obchodzenia tego "święta" w Polsce jest długa na tle innych krajów europejskich. Szczególnie ciekawy wydał mi się przypadek włoski, gdzie Dzień Dziadków pokrywa się ze świętem Aniołów Stróżów - to nie może być przypadek! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam o tych innych krajach. Ciekawe informacje :)

  Pozdrawiam ♥
  One Masked Girl

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, kiedy Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest poza granicami naszego kraju.
  Ja niestety moją Babcię pożegnałam już 7 lat temu :( Drugiej nawet nie zdążyłam poznać. Pozostał mi jedynie Dziadek, z którym nie mam kontaktu na codzień.
  Ale za to mogę obchodzić z córeczką to święto, bo Alusia ma dwie babcie :) Prezenty są w toku, obie babcie dostaną rameczki ze sznureczkiem do którego na małych klamereczkach przyczepię zdjęcie Ali, kartkę z życzeniami i kartonik z odciskiem rączki i nóżki :)
  Całość - łącznie z ramką będzie ręcznie robiona :)Do tego różyczka i myślę, że Babunie się ucieszą z pierwszego prezentu 8-miesięcznej Alci :D

  OdpowiedzUsuń