sobota, 27 stycznia 2018

Dziecko w samochodzie w 2018 r.W 2017 roku zmieniły się przepisy dotyczące przewożenia dziecka w samochodzie. Obecnie zastosowanie fotelika bezpieczeństwa nie jest już uzależnione od wieku pociechy, a od wzrostu. Dziecko, które jest niższe niż 150 cm powinno być przewożone w foteliku i to aż do momentu osiągnięcia pełnoletniości, jeśli wcześniej dziecko  nie osiągnie wskazanego wzrostu.

Przepisy dotyczące przewożenia niepełnoletnich w fotelikach obowiązują w stosunku do samochodów przeznaczonych do przewozu osób mające co najmniej cztery koła i nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy.
Obowiązek posiadania fotelików dotyczy także pojazdów zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t;przekraczającą 3,5 t, ale nieprzekraczającą 12 t oraz masę całkowitą przekraczającą 12 t.
Dla  nieodpowiedzialnych rodziców jest kara, przewożenie dziecka poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci grozi ukaraniem mandatem w wysokości 150 zł oraz 6 punktami karnymi.

Co ważne fotelik w samochodzie powinien być dostosowany do wzrostu i masy dziecka. Istnieje także zwolnione z tego obowiązku dla dzieci mierzących więcej niż 135 cm, jeżeli ze względu na masę oraz  wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu takiego fotelika lub lekarz wystawia dziecku zaświadczenie o przeciwwskazaniu do stosowania fotelika.
Czy wiecie, że fotelik bezpieczeństwa nie jest obowiązkowy podczas przewożenia dziecka taksówką, pojazdem policyjnym, a także samochodem straży granicznej lub straży miejskiej. Ze względów bezpieczeństwa można jednak zabierać taksówki swój fotelik dla dziecka. W niektórych korporacjach taksówkarskich są samochody wyposażone w  foteliki, jednak warto zaznaczyć przy zamawianiu taksówki czy chcemy posiadać fotelik, a także jakie duże jest nasze dziecko.
Pamiętajmy, że nie wolno przewozić w foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu samochodu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która zostaje włączona podczas przewożenia dziecka. Zabronione jest także przewożenia malucha w wieku poniżej 3 lat w samochodzie niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa. zi
Prawo drogowe i transportowe bywa skomplikowane, a jeśli szukacie odpowiedzi na trudne prawnicze pytania to  warto sprawdzić ofertę gptogatus.pl jednorazowe usługi prawnicze, jak i w ramach pakietu we wszystkich największych miastach Polski.

4 komentarze:

 1. nie miałam pojęcia że zmieniły się przepisy z tym związane dobrze wiedzieć! zapraszam do mnie https://gibobobasy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz wszystko jest utrudnione, rodzic nigdy jadac z dzieckiem nie zrobimy mu krzywdy :)

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2018/01/valentines-day-zakupowemodowe-propozycje.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z tym, że starszakowi o pełniejszych kształtach w foteliku może być niewygodnie. Nie rezygnujmy wówczas z zabezpieczeń dla takiego dziecka tylko szukajmy alternatywnych rozwiązań. Jedno z takich rozwiązań, które użytkuję dla mej latorośli to Smart Kid Belt. Jest to pas z dwoma klamrami, którym dopasowujemy pasy bezpieczeństwa do wymiarów dziecka. Jest on w pełni bezpieczny posiada atesty, homologację i pozytywnie przeszedł testy zderzeniowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aza a znasz najnowsze badania? Zobacz sobie ostatni test porównawczy pasów i Smart Kid Belt, jakie zostały zrobione w hiszpanii. Zaskakują. Oczywiście pozytywnie dla tych, co używają pasa :) Zlecała te badania fundacja Jestem Potrzebny i u nich są wyniki.

   Usuń