niedziela, 3 grudnia 2017

Temperatura w pokoju noworodkaDziecko powinno mieć ciepło w pokoju, ale często młodzi rodzice zbyt dosłownie „biorą to do siebie” jednocześnie tworząc w pokoju noworodka prawdziwą saunę.
Eksperci twierdzą, że temperatura w pokoju noworodka w ciągu dnia powinna wynosić około 20-22 stopni Celsjusza, natomiast w nocy o 2 stopnie mniej, jednak nigdy poniżej 18°C.
Dlaczego tak istotne jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pokoju niemowlaka? Niemowlę ma jeszcze niedojrzały system termoregulacji ciała oraz stosunkowo niewiele tkanki tłuszczowej, która chroni go przed zimnem. Jednak należy pamiętać, że dziecko równie szybko marznie jeśli temperatura jest zbyt niska, jak i się przegrzewa jeśli temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka, dlatego nie warto przegrzewać dziecka, ubierać zbyt ciepło w stosunku do otoczenia.
Dodatkowo gdy w pokoju noworodka jest zbyt ciepło, powietrze staje się suche, co sprzyja wysuszeniu śluzówki dróg oddechowych i sprzyja rozwojowi różnego rodzaju infekcji.  Warto regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których mieszka maluszek. Oczywiście w tym czasie należy okryć dziecko, a raczej ubrać tak jakbyśmy wybierali się na spacer (jeśli jednocześnie przeprowadzamy tzw. werandowanie) lub przenieść noworodka do innego pokoju.  
Jeśli mieszkamy w bloku wystarczy „odkręcić” w tym celu kaloryfery, najlepiej jeśli są one wyposażone w termostat, wtedy możemy bez monitorowania utrzymywać stałą temperaturę w pokoju. 

Jeśli natomiast mieszkamy w budynku jednorodzinnym i stale mamy problem z utrzymaniem ciepła może okazać się, że nasz dom jest źle zaizolowany. Możemy wydawać spore sumy na ciągłe „dogrzewanie go” lub przy najbliższym remoncie zdecydować się na profesjonalne ocieplanie domu metodą natrysku pianką poliuretanową. Jedną z firm specjalizujących się w takiej branży jest http://www.cels.pl/. Oferowane przez tę firmę izolacje domów wykonują najnowocześniejszym i najlepszym materiałem izolacyjnym dostępnym na rynku czyli pianką poliuretanową ICYNENE z 25 letnią gwarancją.
Warto przemyśleć ten temat, gdyż równie istotna jest temperatura pomieszczenia podczas kąpieli noworodka, która powinna wynosić około 23-25 stopni Celsjusza, a wody powinna mieć około 35-37 stopni Celsjusza. Dziecka nie można kąpać przy otwartym oknie. Po kąpieli warto założyć czapkę, gdyż łatwo o przeziębienie.
Oczywiście warto na bieżąco monitorować stan dziecka, nie zawsze chłodne dłonie i stopy u dziecka to skutek wyziębienia, a jedynie niedojrzałości układu krążenia. Warto sprawdzić kark dziecka, gdzie miarodajnie zobaczymy czy temperatura otoczenia jest odpowiednia.

2 komentarze:

  1. Ocieplanie domu pianką izolacyjną faktycznie pomaga w utrzymaniu temperatury pomieszczen co korzystnie wpływa na budzet grzewczy rodziny, nie trzeba jednak zapominac o odpowiedniej wentylacji takich pomieszczen.Izolacja zewnetrzna plus okna pcv to idealna półapka dla wilgoci,oparow z gotowania itp.

    OdpowiedzUsuń
  2. Packers and Movers in Ghaziabad

    Hire one of the best packers and movers in Ghaziabad, for hassle-free relocation with professional care, we at HomeshiftingWale relocate stuff safe and secure across the globe at the best prices. View our valuable services on http://www.homeshiftingwale.com.

    OdpowiedzUsuń