sobota, 25 listopada 2017

Jak odpieluchować dzieckoKiedy jest najlepszy czas na „odpieluchowanie” i nauczenie korzystania naszego dziecka z toalety? Nie ma prostej odpowiedzi, ale pasuje tutaj uniwersalne stwierdzenie, że „im wcześniej tym lepiej”.  Eksperci zalecają, że odpowiedni wiek na rozpoczęcie nauki odpieluchowania to czas od 15 do 40 miesiąca życia dziecka. Jednak ni ma się co stresować , że nasze dziecko nie potrafi korzystać samodzielnie z toalety gdy ma 15 miesięcy.  Najczęściej dopiero maluchy w wieku 30 miesięcy mają już tę umiejętność opanowaną.
Inni eksperci, uważają natomiast, że wcale reguła im wcześniej tym lepiej w wychowywaniu dziecka jest odpowiednia, raczej, że na wszystko „przyjdzie właściwy czas”’, a nauka korzystania z nocników powinna się rozpocząć dopiero po skończeniu 36 miesięcy. Tak by dziecko było już gotowe na poważną naukę, skupione na wykonywaniu czynności bez przerywania, a to wymaga uzyskania odpowiedniego wieku.
Jak odpieluchować dziecko – nauka korzystania z nocnika
Warto podejść do tematu „na spokojnie”, nadmierny stres zawsze udziela się naszemu dziecku. Niektórzy praktykują najpierw pokazanie naszemu dziecku, że nocnik może być zabawką, co pozwoli się oswoić z nim dziecku, dopiero później można nauczyć praktycznego zastosowania nocnika.

Inni twierdzą, że to nie jest dobry pomysł i lepiej od razu pokazać dziecku do jakich celów on służy. Jednak nie warto zmuszać dziecka do nauki oraz karać dziecka jeśli zdarzy mu się nie zdążyć na nocnik, bo może to powodować negatywne skojarzenia. Zaleca się także zachęcanie słowne dziecka do korzystania z toalety, pokazywanie, że to normalne i każdy korzysta z toalety. Ustawienie nocnika w komfortowym miejscu, by dziecko czuło się bezpiecznie i spokojnie podczas korzystania z niego.
Ważny jest także wybór odpowiedniego nocnika, jednym spodoba się model z grającą melodią dla innych może być nie do zaakceptowania. Duży wybór edukacyjnych nocników znanej marki Fisher Price dostępny jest w sklepie internetowym modino.pl/dla-niemowlat-nocniczki Ważne jest by maluch mógł swobodnie na nim siedzieć ze stopami ułożonymi stabilne na podłodze co zapewni mu dobrą pozycję napinania mięśni podczas siusiania oraz do parcia kupki.
Odpieluchowanie czyli nauka nocnikowania to długi proces. Warto pamiętać, że maluch aby tego podołać musi mieć dojrzały układ moczowy. Tylko wtedy może  utrzymywać mocz, rozumieć w jakim celu siusia na nocnik.Oczywiście nauka taka jest możliwa wyłącznie wtedy gdy dziecko już samo siedzi.

3 komentarze:

  1. Moja mała nie chce na nocnik tylko od razu na toalete. Mamy nakładkę i jak jej się przypomni to nawet woła, ale to takie nieregularne narazie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Obecnie córcia ma 9, więc jeszcze czasu przed nami, chociaż już spotykałam się z opinią, że skoro dziecko już samo siada, to powinno też umieć na nocnik, aczkolwiek jak widzę, nie jest to racja. Pozdrawiam cieplutko, dzięki za artykuł

    OdpowiedzUsuń