sobota, 28 października 2017

Własna firma: mama w pracyWłasna firma to pomysł wielu matek , które przebywają na urlopie wychowawczym. Często w marzeniach widzą ile czasu mogą poświęcić dzieciom, jednocześnie pracując w domu, np. za pośrednictwem internetu. Oczywiście współczesna technologia rozwój blogów, youtube czy sklepów internetowych pozwala nam na dochodową pracę w domu. Jednak warto pamiętać, że nie wszystko jest takie proste jak może się wydawać. Jeśli zazdrościmy osobom pracującym w domu, że w „kilka godzin przed komputerem” potrafią zarobić tyle co przecięta osoba z miesiąca etatu pamiętajmy, że nie ma „nic za darmo”. Aby dojść do tego etapu osoby przedsiębiorcze musiały miesiącami wykonywać pracę za darmo, dokształcać się i posiadać olbrzymią samodyscyplinę!
Może warto zastanowić się czy nie założyć własnej firmy jednocześnie być nadal zatrudnionym na etacie? Pozwala to w łatwy sposób przejść na samozatrudnienie. Często nasuwa się pytanie o koszty takiej działalności, czy należy płacić „podwójny ZUS”? A może jest inny sposób na legalny dodatkowy zarobek bez konieczności zakładania firmy?  
Rejestracja działalności jest obecnie stosunkowo prosta. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest  rejestrowana są w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, którą prowadzi Minister Gospodarki. Przedsiębiorców wpisuje się na podstawie składane wniosku: formularz CEIDG-1. Wszelkie formalności związane z wpisem są bezpłatne. Opłaty obecnie nawet nie w Urzędzie Skarbowym, jeśli rejestrujemy się jako płatnicy VAT, co umożliwia legalne wystawianie faktur VAT. 
Jak to jest z Zus-em, czy trzeba opłacać „podwójny”?
Przedsiębiorca pozostający w stosunku pracy i prowadzący działalność gospodarczą podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu z tytułu umowy o pracę. 

Jednaki w przypadku zbiegu dwóch tytułów ubezpieczeniowych nie należy opłacać je w podwójnej wysokości. W takim przypadku przedsiębiorca podlega składkom społecznym ze stosunku pracy (obowiązkowy tytuł do ubezpieczenia) pod warunkiem, że jego wynagrodzenie nie jest niższe od minimalnego wynagrodzenia. Jeśli z umowy o pracę przedsiębiorca będzie osiągał miesięczne oskładkowane wynagrodzenie równe lub wyższe niż minimalne wynagrodzenie, wtedy z tytułu prowadzonej działalności nie jest zobowiązany opłacać żadnych obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Jednak nie jest zabronione by przedsiębiorca mógł przystąpić do ubezpieczeń społecznych na zasadzie dobrowolności.

Jedynie w sytuacji gdy oskładkowane wynagrodzenie ze stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższe od kwot minimalnego wynagrodzenia odpowiedniego dla danego roku pracy przedsiębiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności

Jednak zupełnie inaczej jest z ubezpieczeniem zdrowotnym. Jest ono obowiązkowe, zatem należy opłacać je z obu tytułów: pracy na etacie oraz działalności gospodarczej. 
Jeśli pomysł na business jest już gotowy warto spróbować swoich sił! W końcu oszczędność na ubezpieczeniu społecznym jest znaczna. Jeśli boicie się formalności, rozliczania faktur, „a za dnia” jesteście w pracy etatowej można skorzystać z usług Fintaxis - biuro rachunkowe, które rozlicza skomplikowane dokumenty 24 h na dobę (można je przesłać za pomocą specjalnej platformy księgowej). Co więcej poprzez internet można zadać pytania z zakresu księgowości, podatków czy innej dziedziny związanej z prowadzoną działalnością ekspertowi on-line.
Formalnościami nie należy się przejmować, jedynie pomysł na business oraz czas na prace (skoro nadal nie rezygnujemy z etatu) należy porządnie przemyśleć!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza