niedziela, 29 października 2017

Własna firma: mama w pracy – BHPJeśli zdecydujemy się na założenie własnej działalności gospodarczej warto zaznajomić się z podstawą przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy (BHP). Często zaczynając od jednoosobowej działalności prowadzonej z domu nie jesteśmy zobowiązani do szkolenia w zakresie BHP, ani robienia okresowych badań lekarskich, sporządzania instrukcji obowiązujących na danym stanowisku pracy czy przeprowadzenia ocen ryzyka zawodowego na danym stanowisku.
Gdy firma zaczyna się rozwijać i zatrudniać pracowników, wtedy jako właściciel czyli podmiot odpowiedzialny jesteśmy zobowiązani zapewnić szkolenia BHP pracownikom oraz spełnić wymogi w tym zakresie  dostosować stanowiska pracy oraz zapewnić odpowiednie warunki pracy.
Gdy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą staje się pracodawcą wtedy zaczynają go obowiązywać przepisy wynikające z m.in.. z Kodeksu pracy, w tym także te dotyczące BHP.


Warto pamiętać, że obowiązkiem pracodawcy jest organizowanie szkoleń BHP dla swoich pracowników. Co ważne muszą się one odbywać w godzinach pracy oraz na koszt pracodawcy. Do szkoleń obowiązkowych należą zarówno szkolenia wstępne, jak i okresowe.  Jedną z firm organizujących takie szkolenia jest ekofit.pl Co ważne dla małych przedsiębiorców szkolenia takie można odbyć nawet on-line. Dzięki temu można oszczędzić sporo czasu na dojazdy do ośrodka szkoleniowego. Ekofit organizuje także inne specjalistyczne szkolenia i kursy: konserwatorów gaśnic i hydrantów oraz Szkolenia PPOŻ i Inne.
Obowiązkiem pracodawcy jest także zapewnienie badań lekarskich: wstępnych, okresowych oraz  kontrolnych. Jeśli pracownik pracuje z czynnikami szkodliwymi lub niebezpiecznymi, bezwzględnie pracodawca jest zobowiązany zapewnić mu środki ochrony indywidualnej.
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę inne obowiązki, takie jak wyznaczenia pracownika odpowiedzialnego pomoc w przypadku pożaru i ewakuacji pracowników, zapewnienie dostępu do apteczki, czy zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych.

3 komentarze:

 1. Bardzo wazne informacje :)

  Zapraszam https://ispossiblee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy artykuł, będę odwiedzać na pewno tego bloga, pozdrawiam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny artykuł, ostatnio często tutaj wracam, bo jest co czytać:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń