niedziela, 10 września 2017

Jak założyć własną firmę – formalności
Własna działalność to marzenie wielu osób, także młodych matek. Oczyma wyobraźni widzą jak w łatwy i przyjemny sposób  łączą aktywność zawodową z życiem rodzinnym i opieką nad maluchami.
Prawda jest taka, że własna działalność ma wiele zalet, ale wymaga ogromnej samodyscypliny i odrobiny szczęścia, a także pokonania wielu formalności. Jeśli jednak ktoś nie potrafi temu sprostać, może powinien pozostać w pracy etatowej? We własnej działalności nikt nam nie powie co mamy robić i co jest ważniejsze.
Formalności przy zakładaniu działalności nie są jednak, aż tak skomplikowane jak prowadzenie firmy na co dzień, zdobywanie klientów i realizowanie zleceń. Od czego zacząć? Warto zastanowić się nad wyborem formy prawnej naszej działalności.  Jakie są możliwości?  Jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna inne spółki osobowe lub na spółki kapitałowe .
Najczęściej jednak osoby rozpoczynające swoją pierwszą firmę decydują się na jednoosobową działalność lub spółkę cywilną, jeśli chcą prowadzić business z inną osobą. Co decyduje o ich popularności? Formalności przy ich zakładaniu i prowadzeniu nie są skomplikowane, a koszty jej działania niezbyt wysokie (typu księgowość, opłaty za rejestracje itp.)
 

Aby założyć jednoosobową gospodarczą w Polsce wystarczy być osobą pełnoletnią oraz obywatelem jednego z państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przedsiębiorca odpowiada za ewentualne długi w firmie odpowiada całym swoim majątkiem.  Można także prowadzić uproszczoną księgowość, co jest zdecydowanie łatwiejsze niż tzw. pełnych ksiąg rachunkowych, dzięki temu nawet zlecenie takiej usługi jest tańszym rozwiązaniem.
Bardzo ważne jest także, że nowy przedsiębiorca decydujący się na jednoosobową działalność gospodarczą, może skorzystać z obniżonych składek ZUS przez pierwsze 24 miesiące od założenia firmy.
Spółka cywilna jest niezbędna jeśli chcemy prowadzić firmę z inną osobą, choć formalnie nie różnią się te dwie działalności bardzo, gdyż tak samo jak przy jednoosobowej działalności jest możliwości prowadzenia księgowości uproszczonej oraz skorzystania z ulg z tytułu składek ZUS.
Obecnie samo zakładanie firmy nie jest bardzo skomplikowane, głównie dzięki działaniu Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Ta scentralizowana ewidencja pozwala na złożenie dokumentów w każdym urzędzie gminy, a co jest obecnie najwygodniejsze także przez Internet.
Co więcej większości formalności spełnia się wysyłając jeden formularz – CEIDG-1. Na nim przyszły przedsiębiorca wpisuje m.in. swoje dane, dane firmy oraz wskazuje wybraną formę opodatkowania. Co ważne nie ma już konieczności składania odrębnego wniosku o REGON do Urzędu Statycznego, ani zgłaszania się na innym druku jako płatnika składek ZUS. Co więcej druk ten aktualizuje wszystkie dane NIP u właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Natomiast w przypadku rejestracji spółki cywilnej, formularz CEIDG-1 powinien złożyć każdy ze wspólników odrębnie.
Druk CEIDG-1 można złożyć przez internet z wykorzystaniem podpisu elektronicznego lub wypełnienie online wniosku, ale potwierdzenie go osobiście w urzędzie. Na podstawie wygenerowanego numeru wniosku pracownik urzędu odnajdzie go systemie, wydrukuje i przedłoży przyszłemu przedsiębiorcy do podpisu.
Można także wypełnić formularz na miejscu w urzędzie. Jednak niektóre formalności musimy dopełnić osobiście u właściwego naczelnika urzędu  skarbowego oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli chcemy być podatnikami VAT to należy wypełnić formularz VAT-R, a wspólnicy spółki cywilnej powinni zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% z całego wkładu wspólników.
W ZUS-ie należy zgłosić się (jako przedsiębiorca) do ubezpieczenia oraz ewentualnych pracowników na formularzu  ZUS-ZUA.

To właśnie początek formalności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Co więcej? Musimy prowadzić księgowość i płacić regularnie podatki. Do prowadzenia i zarządzania firmą przydatne mogą być także systemy informatyczne używane przedsiębiorstwie, które ułatwiają pracę.
Jedną z firm oferujących nowoczesne rozwiązanie jest innbusiness.pl. Największym atutem tego programu do prowadzenia firmy jest to, że można go dostosować do potrzeb każdej branży. O tym jak ważna jest organizacja w pracy, wie nawet każdy freelancer, a co dopiero osoba, która prowadzi własną firmę. Zgodnie z tym, co mawiał Benjamin Franklin "Kieruj swoim interesem, bo inaczej on tobą pokieruje."

4 komentarze:

 1. Mój chłopak właśnie sie przymierza do założenia firmy :)

  Zapraszam https://ispossiblee.blogspot.com/2017/09/bordowy-set-od-zafulcom.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny wpis :)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny wpis dla młodych mam, które myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej, ale obawiają się kosztów z tym związanych i przede wszystkim formalności. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy wpis. Chcę ruszyć z biznesem on-line więc jest pomocny Adriana Style jestem już na Youtube zapraszam https://www.youtube.com/watch?v=fr1k0vXf97k&t=109s

  OdpowiedzUsuń