wtorek, 22 sierpnia 2017

Jak rośnie brzuch w ciąży?Często ciężarne kobiety (szczególnie te, które stają się matkami po raz pierwszy) zastanawiają się, w jakim tempie rośnie brzuch podczas ciąży i kiedy ciąża będzie zauważalna?
Oczywiście każda przyszła matka jest inna, zatem to, w którym miesiącu ciąży będzie widać brzuch zależy od wielu czynników: od sylwetki kobiety, jak ułoży się płód w macicy, a często także od tego, która to ciąża.
U niektórych przyszłych matek ciążę widać bardzo szybko już w 12. tygodniu ciąży, u innych pozostaje ona niewidoczna do zakończenia 2 trymestru czyli 26 tygodnia ciąży. Zdarza się, że ciąży długo nie widać u kobiet bardziej puszystych. Natomiast szybciej jest widoczna: u kobiety szczupłej lub niskiej, która ma stosunkowo krótszy tułów. Ciąża jest także zdecydowanie szybciej widoczna u kobiety ze słabymi mięśniami brzucha czyli niewysportowanej, oraz takiej która nie rodzi po raz pierwszy – jej mięśnie są już nieco rozluźnione poprzednimi ciążami.

Jak rośnie brzuch w ciąży?
W 1 trymestrze ciąża jest trudna zauważalna dla osoby trzeciej, ale ciężarna znająca swoje ciało może odczuwać, że zaczyna przybierać na wadze. Już w pierwszych tygodniach ciąży organizm zatrzymuje wodę, więc zwiększa się o kilka centymetrów obwód brzucha przyszłej matki, a macica zaczyna pulchnieć. Brzuch przyszłej matki znacząco się powiększa dopiero około 4.-5. miesiąca ciąży (14.-22. tydzień), z powodu rozszerzania się macicy.


Jak rośnie brzuch w ciąży? - zdjęcia od lewej brzuch 5 miesięcy, 5.5 miesiąca, 8 miesięcy @hannahpolites

Najintensywniej brzuch rośnie w 2 trymetrze ciąży czyli ok. 20.-30. tygodnia ciąży. W tym czasie dziecko  rozwija się bardzo dynamicznie. Na początku 3 trymestru dziecko ma już ok. 25 cm długości i waży około kilograma. Jednak dopiero w ciągu następnych tygodni potroi swoją wagę i podwoi długość. Oprócz dziecka w macicy musi mieści się jeszcze ponad litr płynu owodniowego i łożysko.
Pod koniec dziewiątego miesiąca brzuch przyszłej mamy ma już ok. 100 cm w obwodzie.
Jeżeli mimo upływu tygodni brzuch ciężarnej nie rośnie, zwykle nie ma się czym niepokoić. Pamiętajmy o tym, że przyszłe mamy przybierają na wadze w różnym tempie, porównywanie się ze znajomymi, które spodziewają się dziecka, nie ma więc większego sensu.
Ile powinno się przytyć w ciąży? Odpowiednio, nadwaga w ciąży podobnie jak zbytnia szczupłość mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka, przebieg ciąży i poród. Przez całą ciążę powinno się przytyć od ok. 11,5 do 16 kg. Tylko przyszłe matki, które były bardzo szczupłe przed zajściem w ciążę, mogą przytyć trochę więcej, czyli około 12,5–18 kg.

    I trymestr ciąży – ok. 1–2 kg,

    II trymestr ciąży  – ok. 6 kg,

    III trymestr ciąży – ok. 5 kg.

Jak rośnie brzuch w ciąży? - brzuch 6 miesięcy @hannahpolites

Jak rośnie brzuch w ciąży? - brzuch 7 miesięcy @hannahpolites

Na zdjęciach można zaobserwować jak zmienił się brzuch @hannahpolites znanej z instagrama fit 25-letniej mamy i "motywatorki", która w ciąży wyglądała obłędnie!


Jak rośnie brzuch w ciąży? - brzuch 8.5 miesięcy @hannahpolites
Jak rośnie brzuch w ciąży? - brzuch 17 tydzień @hannahpolites
Jak rośnie brzuch w ciąży? - brzuch 18 tydzień @hannahpolites
Jak rośnie brzuch w ciąży? - brzuch 32 tydzień @hannahpolites

4 komentarze:

 1. Ja własnie sie ego boje, ze potem moje miesnie nie wróca do normalnego staniu ale jak patrze na te zdjecia to az trudno uwierzyć, :O

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/08/pastelowa-hiszpanka-boho.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciąża to wyjątkowy czas, dziecko które się w następstwie pojawia znaczy więcej niż można sobie wyobrazić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja dość długo byłam raczej "płaską" ciężarną :D. Kiedy w 37 tygodniu leżałam na patologii ciąży dużo osób się dziwiło, że to już końcówka, bo brzuch nie był za duży :). Za to nadrobiłam kilogramami, bo w dniu porodu miałam 17 na plusie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ma piękniejszego widoku od kobiety w ciąży, takiej jak Ty, zadbanej, pięknej.

  OdpowiedzUsuń