środa, 26 lipca 2017

Nowoczesne rozwiązania w domu"Inteligentny dom" to określenie pojawia się coraz częściej, ale czy zastanawialiście się co ono oznacza? Obecnie to przede wszystkim inteligentne rozwiązania technologiczne i „naszpikowane”  elektroniką sprzęty domowe i instalacje. Czyli samo załączające się sprzęty agd, typu ekspres do kawy, radio czy inny sprzęt grający, światło o określonej godzinie naszych codziennych rytuałów lub podnoszące się rolety w sypialni wpuszczające do pomieszczenia świeżą dawkę porannych promieni słonecznych.
Często tzw. innowacyjne rozwiązania w domu służą nie tylko poprawie komfortu życia, ale także bezpieczeństwa. Sieć kamer umieszczona w domu może dawać wizję na to czym zajmują się nasze dzieci podczas nieobecności rodziców lub otwierać drzwi bez użycia kluczyka, ale czytnikiem linii papilarnych.
Inteligentne mogą być pralki (ustawiające się o określonej porze), żelazko, które zawsze wyłączy się gdy wyjdziemy z domu (niezależnie od tego czy nie zapomnimy wyjąć wtyczki z kontaktu), piekarniki (dobierające czas i temperaturę pieczenia do konkretnego dania), a także system alarmowy, klimatyzacja (w zależności od pogody na zewnątrz) czy  nawet nawadnianie ogrodu oraz wykrywanie zadymienia w domu i unikanie tym samym pożaru czy przecieku poprzez ustawienia czujek poziomu wody, które uchroni nas przed zalaniem w łazience i kuchni. 
Często inteligentne urządzenia są ze sobą powiązane, wyposażone są w elementy, które pozwalają na sterowanie nimi przez Internet czy telefon komórkowy.
Ważne by taka swoistego rodzaju sieć informatyczna była wykonana przez profesjonalną firmę. Dzięki temu mamy pewność, że nawet w odległej podróży możemy sterować systemem zdalnie za pomocą naszego tabletu czy telefonu komórkowego.
W inteligentnym domu nasze domowe sprzęty "myślą". To wszystko dzięki możliwości bezprzewodowego połączenia z Internetem  sterowane „na odległość” dzięki specjalnym aplikacjom.


Jak to działa? To m.in. skomplikowana technika światłowodowa. Jedną z poważnych polskich firm działającej w branży nowoczesnych technologii jest interlab.pl. Marka Interlab została założona w 1987 r. , a od początku istnienia swoje działania koncentruje głównie na promocji , sprzedaży i serwisie na terenie Polski elektronicznej aparatury kontrolno-pomiarowej dla szeroko rozumianego rynku telekomunikacyjnego. Działanie firmy jest skupione na dostawie sprzętu dla aplikacji pomiarowych typu technika światłowodowa i transmisyjna (PDH/SDH, ATM, ADSL, xDSL,ISDN itp.) oraz sygnalizacja w sieciach stałych i komórkowych i w sieciach telekomunikacyjnych. Firma Interlab współpracuje z operatorami sieci telekomunikacyjnych takimi jak:TP-S.A., NETIA, DIALOG ,Telekomunikacja Kolejowa, Energis, sieci komórkowych : POLKOMTEL, ERA GSM,CENTERTEL, a także operatorzy telewizji kablowych i dostawcy internetu : PTK, NASK, Poznańskie Centrum Superkomputerowe czy szkoły wyższe i instytuty naukowo-badawcze, a także jednostki budżetowe: Ministerstwo Obrony Narodowej , Komenda Główna Policji czy dawny UOP.
Chyba takie rekomendacje „mówią wiele”, obecnie możemy z naszego domu uczynić twierdzę technologii i bezpieczeństwa. Rozwiązania typu inteligentny dom nadal nie należą do tanich, ale dzięki coraz większej dostępności możemy mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości technologie będą coraz tańsze. 
zdjęcia skandynawskiego mieszkania (salon, kuchnia, pokój dziecka, sypialnia) - źródło zdjęć agencja 55kvadrat.se /fotograf Anders Bergstedt (zamieszczone za uprzednią zgodą)

12 komentarzy:

 1. Bardzo mi się podobają takie wnętrza :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne wnętrze. Lubię taki styl :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widać, że inteligentne domy przeżywają teraz prawdziwy wzrost zainteresowania. Fajnie, że ludzie są coraz bardziej świadomi i decydują się na takie rozwiązania.

  OdpowiedzUsuń
 4. świetna kuchnia! Też mamy takie uchwyty i mam pytanie czy nie uderzacie się w nie? my doszliśmy do wniosku że za dużo razy dzieciaki się o nie uderzają i będziemy zmieniać na coś bardziej zaokrąglonego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Inteligentne domy maja jeszcze jedną ważną zaletę, mianowicie zapewniają one zbilansowana gospodarkę wykorzystywania zasobów. Dzięki automatycznemu sterowaniu np.: oświetleniem, nie będziemy musieli obawiać się o to, że zostawione na cała noc światło czy inne sprzęty elektryczne "nabiją" nam rachunki. Pozdrawiamy - Oświetlenie LED LABS

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystko wygląda tak świeżo i lekko. Styl, w którym urządzono mieszkanie idealnie tutaj pasuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo inspirujący wpis. Uwielbiam takie kolory w pomieszczeniach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie taki inteligentny dom sobie mam zamiar zbudować teraz jestem w trakcie budowy w sumie dopiero zaczynam nawet fundamentów nie ma ale chce właśnie taki dom sobie zbudować.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ładne wszystko jest takie idealne i ma swoje miejsce, tzw. perfekcyjny dom. Ciekawe jak to wygląda po całym dniu użytkowania mając w domu 3 dzieci :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam się, że bardzo ładnie się to wszystko prezentuje! A tak z ciekawości większość z tych mebli to chyba meble sosnowe mam rację? Przynajmniej tak wyglądają i jeśli tak to polecam zmienić na bukowe, bo są o wiele lepsze :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Ładny wystrój, podoba mi się pokój dziecięcy ładnie tak wygląda, jest tak czysto i przytulnie

  OdpowiedzUsuń
 12. wnętrze piękne, z nowoczesnych rozwizań bardzo polecam takie odkurzacze roomba, sam mam model, nie drogi 696 - a mega to ułatwia życie

  OdpowiedzUsuń