środa, 26 lipca 2017

Nowoczesne rozwiązania w domu"Inteligentny dom" to określenie pojawia się coraz częściej, ale czy zastanawialiście się co ono oznacza? Obecnie to przede wszystkim inteligentne rozwiązania technologiczne i „naszpikowane”  elektroniką sprzęty domowe i instalacje. Czyli samo załączające się sprzęty agd, typu ekspres do kawy, radio czy inny sprzęt grający, światło o określonej godzinie naszych codziennych rytuałów lub podnoszące się rolety w sypialni wpuszczające do pomieszczenia świeżą dawkę porannych promieni słonecznych.
Często tzw. innowacyjne rozwiązania w domu służą nie tylko poprawie komfortu życia, ale także bezpieczeństwa. Sieć kamer umieszczona w domu może dawać wizję na to czym zajmują się nasze dzieci podczas nieobecności rodziców lub otwierać drzwi bez użycia kluczyka, ale czytnikiem linii papilarnych.
Inteligentne mogą być pralki (ustawiające się o określonej porze), żelazko, które zawsze wyłączy się gdy wyjdziemy z domu (niezależnie od tego czy nie zapomnimy wyjąć wtyczki z kontaktu), piekarniki (dobierające czas i temperaturę pieczenia do konkretnego dania), a także system alarmowy, klimatyzacja (w zależności od pogody na zewnątrz) czy  nawet nawadnianie ogrodu oraz wykrywanie zadymienia w domu i unikanie tym samym pożaru czy przecieku poprzez ustawienia czujek poziomu wody, które uchroni nas przed zalaniem w łazience i kuchni. 
Często inteligentne urządzenia są ze sobą powiązane, wyposażone są w elementy, które pozwalają na sterowanie nimi przez Internet czy telefon komórkowy.
Ważne by taka swoistego rodzaju sieć informatyczna była wykonana przez profesjonalną firmę. Dzięki temu mamy pewność, że nawet w odległej podróży możemy sterować systemem zdalnie za pomocą naszego tabletu czy telefonu komórkowego.
W inteligentnym domu nasze domowe sprzęty "myślą". To wszystko dzięki możliwości bezprzewodowego połączenia z Internetem  sterowane „na odległość” dzięki specjalnym aplikacjom.


Jak to działa? To m.in. skomplikowana technika światłowodowa. Jedną z poważnych polskich firm działającej w branży nowoczesnych technologii jest interlab.pl. Marka Interlab została założona w 1987 r. , a od początku istnienia swoje działania koncentruje głównie na promocji , sprzedaży i serwisie na terenie Polski elektronicznej aparatury kontrolno-pomiarowej dla szeroko rozumianego rynku telekomunikacyjnego. Działanie firmy jest skupione na dostawie sprzętu dla aplikacji pomiarowych typu technika światłowodowa i transmisyjna (PDH/SDH, ATM, ADSL, xDSL,ISDN itp.) oraz sygnalizacja w sieciach stałych i komórkowych i w sieciach telekomunikacyjnych. Firma Interlab współpracuje z operatorami sieci telekomunikacyjnych takimi jak:TP-S.A., NETIA, DIALOG ,Telekomunikacja Kolejowa, Energis, sieci komórkowych : POLKOMTEL, ERA GSM,CENTERTEL, a także operatorzy telewizji kablowych i dostawcy internetu : PTK, NASK, Poznańskie Centrum Superkomputerowe czy szkoły wyższe i instytuty naukowo-badawcze, a także jednostki budżetowe: Ministerstwo Obrony Narodowej , Komenda Główna Policji czy dawny UOP.
Chyba takie rekomendacje „mówią wiele”, obecnie możemy z naszego domu uczynić twierdzę technologii i bezpieczeństwa. Rozwiązania typu inteligentny dom nadal nie należą do tanich, ale dzięki coraz większej dostępności możemy mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości technologie będą coraz tańsze. 
zdjęcia skandynawskiego mieszkania (salon, kuchnia, pokój dziecka, sypialnia) - źródło zdjęć agencja 55kvadrat.se /fotograf Anders Bergstedt (zamieszczone za uprzednią zgodą)

3 komentarze:

  1. Bardzo mi się podobają takie wnętrza :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne wnętrze. Lubię taki styl :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Widać, że inteligentne domy przeżywają teraz prawdziwy wzrost zainteresowania. Fajnie, że ludzie są coraz bardziej świadomi i decydują się na takie rozwiązania.

    OdpowiedzUsuń