poniedziałek, 17 lipca 2017

Jak rozwijać zdolności plastyczne u dziecka
Większości dzieci nie trzeba specjalnie namawiać do rysowania czy malowania. Warto tę dziecięcą chęć do tworzenia utrzymywać, ale w jaki sposób? Nie wolno zrażać dziecka, a warto wpierać jego pasję. Aby dziecko nie niszczyło ścian i mebli swoją kreatywnością warto zadbać o to, aby maluch miał swój własny kącik, w którym będzie mógł do woli rysować i malować. Warto rozważyć  przygotowanie w części pokoju dziecka specjalnej tablicy lub pomalowanie części ścian farbą do tablic, na której maluch będzie mógł tworzyć do woli.  Dzięki swój pracom dziecko pokazuje swoje myśli i uczucia, a także rozwija wrażliwość i pobudza wyobraźnię.
Ponadto umiejętność trzymania pędzla czy kredek wspomaga rozwój motoryki, czyli sprawności ruchowej dłoni dziecka. Do prawidłowego rozwoju dłoni dziecka potrzebne jest doświadczenie w dotykaniu i chwytaniu przedmiotów o różnych wielkościach i właściwościach. Warto pozwalać dziecku malować palcami, odciskać dłonie na kartce. Dziecko powinno również bawić się plasteliną, modeliną lub ciastoliną.  To wspaniała okazja do rodzinnej zabawy.
Każdy rodzic wie jak dziecko potrafi być  jest dumne, gdy jego rysunki i malunki oprawmy w ramki i powieśmy w pokoju.

Niestety w czasach dominacji internetu zanika kreatywność u dzieci. Można także pokazać dziecku jak może bawić się kreatywnie. Wykorzystując skrawki materiału i guziki, możemy uszyć z dzieckiem przytulankę. Możemy także kupić gotowe zestawy dziecięce do malowania, czy profesjonalne płótno malarskie (w sklepie loveart.pl znajdziecie profesjonalne akcesoria do rysunku czy zestawy diy - m.in. pędzle, farby, płótna, jaja czy bobmki styropianowe, akcesoria do decoupage) i zestaw atestowanych farb. Pamiętajmy jednak, że nie da się rozwinąć zdolności plastycznych „na siłę”. Każde dziecko jest inne, co innego lubi i czymś innym się interesuje, nie martwy się jeśli nie chce rozwijać zdolności plastycznych, może okazać się fenomenalne w sporcie czy nauce. Warto jednak zadbać o to, by mogło spróbować swoich sił w różnorodnych zajęciach, by poznało swoje zainteresowania i wiedziało jak może wyrażać siebie.
Akceptacja twórczości dziecka daje mu sygnał, że jest ważne i kochane. Niedopuszczalne jest krytykowanie przez rodziców, niszczenie prac dziecka nawet jeśli nie są one najładniejsze. Jeśli chcielibyśmy rozwijać twórcze zainteresowania dziecka warto jego pracę eksponować np. na ścianie, lodówce.

4 komentarze:

 1. Ja kiedyś cudownie malowałamale niestety rodzice nic z tym nie robili z czasem to zaprzepaściłam...i talent został ale do rysowania juz nigdy nie wróciłam :)

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/07/gray-top-z-odkrytymi-ramionami.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Ważne jest to, by zachęcać dziecko do tworzenia, rysowania, wycinania, nawet jeśli nie wychodzi mu to tak wspaniale, jakbyśmy tego oczekiwali. Bo kto wie, ale może w rodzince właśnie rośnie mały artysta?

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie warto rozwijać zdolności plastyczne. Oczywiście nie każdy będzie uzdolnionym malarzem ale w dużym stopniu wpływa to na rozwój dziecka.

  OdpowiedzUsuń