niedziela, 2 lipca 2017

Jak dbać o kręgosłup dziecka?Coraz więcej osób dorosłych ma problemy z kręgosłupem, jedni garbią się, inni cierpią na skrzywienia boczne i ból doskwiera im podczas codziennych czynności.
Dzieci także mają problem z prawidłową postawą, jest to szczególnie groźne gdy prawidłowa postawa dopiero się kształtuje. Jak dbać o kręgosłup dziecka?
W szkolnej ławce czy w domu odrabiając lekcje, dziecko spędza kilka godzin w pozycji siedzącej. Do tego dochodzą jeszcze inne czynności, takie jak malowanie u młodszych dzieci czy  granie na komputerze dla większych dzieci.  Jak nie obciążać nadmiernie kręgosłupa i nie powodować wad postawy? Najważniejsza jest prawidłowa postawa oraz odpowiednia dawka ćwiczeń, która wzmocni mięśnie odpowiedzialne za stabilizację.
Szacuje się, że nawet 90% (!) dzieci cierpi na schodzenia kręgosłupa. Ćwiczenia nie muszą być skomplikowane, jak zwykle najważniejsza jest systematyka. Wzmacniającą plecy gimnastykę dziecko może robić nawet w trakcie odrabiania lekcji czy leżąc w łóżku przed snem.
Jak wykonać takie łatwe ćwiczenia? Podam jeden przykład: Podczas siedzenia na krześle prawą dłoń należy położyć na karku,  lewą chwycić za prawy łokieć i energicznie ściągnąć ją w dół. Wystarczy wytrzymać w tej pozycji ok. 10 sek. i zmienić ręce.

Rodzic powinien także co pewien czas, nie rzadziej niż co pół roku sprawdzać postawę swojego dziecka. Jeśli cokolwiek niepokoi, należy poradzić się ortopedy.
Bardzo istotna jest także prawidłowa podstawa podczas siedzenia przy biurku. Warto zadbać o odpowiednie krzesło, które gwarantuje stabilną postawę, a także odpowiednią odległość od komputera, jeśli dziecko już go używa. Równie istotne jest odpowiednie obuwie, który wspomaga prawidłowy rozwój postawy dziecka.
Niektórzy rodzice decydują się także na wspomagające terapie, takie jak masaże czy magnetoterapię (więcej informacji o urządzeniach do magnetoterapii można przeczytać na stronie biomag.pl). Jednak lepiej zapobiegać niż leczyć czyli sprezentować swojemu dziecku jak najszybciej karnet na basen. To rewelacyjne antidotum na problemy z prawidłową postawą oraz bóle kręgosłupa!

1 komentarz:

  1. Kurcze nawet ja sama z tego skorzystam heheh :D

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/06/futrzana-kamizelka-czy-tylko-na-jesien.html

    OdpowiedzUsuń