piątek, 21 lipca 2017

Ile trwa budowa domu?
Powiększająca się rodzina to często także motywacja do zmiany mieszkania czy budowy domu. Jednak wybudowanie domu to kosztowne i często długotrwałe przedsięwzięcie. Warto się zastanowić ile może trwać i jakie dodatkowe (nieoczekiwane) koszty może przynieść. Od czego trzeba zacząć? Warto poszukać ciekawej działki i zapoznać się z jej warunkami zabudowy oraz miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dalej warto zadbać o projekt architektoniczno – budowlany, promesy przyłączy w odpowiednim instytucjach, a także pozwolenie na budowę. Po otrzymaniu pozwolenia należy prowadzić dziennik budowy w którym dokumentujemy proces powstawania budynku od stanu surowego otwartego do zamkniętego, kolejno najczęściej ocieplamy budynek, wykańczamy wewnątrz. Następnie czekają nas odbiory, sprawdzenia, protokoły oraz zawiadomienie o zakończeniu robót budowlanych, następnie najprzyjemniejszy etap wprowadzenia się do nowego budynku.
Ile średnio kosztuje budowa domu?
Oczywiście trudno „uśrednić”, gdyż każdy budynek jest inny, wiele zależy od metrażu i stosowanych materiałów. Sama działka w zależności od lokalizacji może być w zróżnicowanych cenach.
Ponoć najczęściej budowane domy to nieruchomości z poddaszem o łącznej powierzchni 100-150 m2. Uśredniając koszty stan  surowy zamknięty to od 200.000 do 300.000 złotych, wykończenie od 100.000 do 200.000 zł. Wyliczenie nie obejmuje ceny działki, ponieważ ich rozpiętość cenowa na terenie całego kraju jest bardzo duża (inną wartość mają działki w okolicach dużych miast, inną na tzw. "prowincji", w szczególności nie uzbrojone). 


Przed rozpoczęciem robót budowlanych należy rozważyć ile średnio trwa budowa domu, jakie mogą być opóźnienia w pracach, które niestety bardzo często się zdarzają. Jednym z najważniejszych dokumentów jest przygotowany przez kierownika harmonogram robót budowlanych. Pozwala on wstępnie zapoznać się z terminami poszczególnych etapów budowy oraz planowanymi kosztami.
Jeśli zależy nam na tym, by budowa domu przebiegła bez znaczących opóźnień ważna jest dyscyplina budowlańców (pod kontrolą kierownika i inwestora), którą powinna obowiązywać przy spełnianiu każdych poszczególnych punktów z harmonogramu budowy. Mogą pojawić się także tzw. "nieprzewidziane koszty", które niestety przy zmianach w trakcie budowy domu mają zazwyczaj miejsce. W związku z tym, warto wcześniej przemyśleć czy zmiany są konieczne, ile nas będą kosztowały.
Ile trwa budowa domu? Najpierw jest tzw. etap "zerowy" czyli  m.im. prace ziemne, prace fundamentowe, wykonanie podłogi (grunt) lub piwnicy oraz wszystkich izolacji - trwa to od około dwóch tygodni do miesiąca czasu. Do tego trzeba doliczyć porządkowanie terenu, wykopy fundamentu to dodatkowe dwa tygodnie. Kolejne prace murarsko-zbrojeniowe m.in. wykonanie podkładu betonowego,  wylewanie lub murowanie ścian fundamentowych, izolacje itp. – ten etap budowy trwa do miesiąca czasu.
Wykonanie stanu surowego otwartego to m.in.: wznoszenie ścian, stropów, wykonanie kominów oraz wykonanie dachu z wstępnymi pokryciem dachowym - ten etap prac budowlanych trwa przeważnie od dwóch tygodni do czterech miesięcy.
Wykonania stanu surowego otwartego domu to m.in. murowanie, szalowanie, budowa schodów (jeśli budynek jest piętrowy), murowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych nośnych, wykonywane szalowania itp. Doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego trwa około 3-5 miesięcy i obejmuje m.in. wstawienie drzwi i okien, pokrycie dachu, wstawienie ścianek działowych.
Ile trwa budowa domu?  - roboty wykończeniowe
Pozostały jeszcze roboty wykończeniowe. Ten etap jeszcze trudniej „uśrednić” gdyż zależy on od ilości pomieszczeń do wykończenia, złożoności prac wykończeniowych w zależności od wybranych materiałów.  Etap ten oprócz prac wykończeniowych wewnątrz budynku obejmuje także  wykonanie podejść, podjazdu i tarasu, ogrodzenia, wyposażenie w meble, urządzenia agd i rtv itp. Ile może trwać? Czy wykańczaliście kiedyś mieszkanie, a raczej ono Was? To co najmniej miesiąc czasu, a zdarza się, że nawet trzy miesiące.  Samo układanie glazury trwa około 1-2 tygodni (termin zależny od ilości pomieszczeń).  Czas wykonania prac zależy także od posiadanych środków, często zdarza się bowiem, że przerwy są "z góry" planowane ze względu na brak płynności finansowej (np. pozyskiwanie źródła dochodów z działalności sezonowej, tak jest np. w rolnictwie).

Ważną sprawą jest także przyjęty przez inwestora system budowy domu. Można zdecydować się na metodę zleconą (czyli profesjonalna firma budowlana metoda często szybsza, ale równocześnie droższa) lub metodę systemu gospodarczego (trwa dłużej, ale pozwala na spore oszczędności, gdyż większość prac wykonuje inwestor czyli w praktyce cała rodzina lub sąsiedzi czy znajomi).
Oczywiście, aby zdecydować się na budowę domu metodą gospodarczą trzeba mieć doświadczenie w tym zakresie lub pewnego rodzaju „dryg” i łatwość w nauce. Jednak z pewnością jest to temat do opanowania, kiedyś przecież większość domów powstała w systemie gospodarczym. Jednak aby prace szły szybko i skutecznie potrzebujemy odpowiedni sprzęt i maszyny budowlane. W chwili obecnej można je wypożyczyć lub kupić na rynku wtórnych. Są to solidne sprzęty, jednak jak wszystko czasem wymagają regeneracji i naprawy.  Jedną z bardziej popularnych marek na rynku maszyn budowalnych jest firma Komatsu. W razie potrzeby części do komatsu można kupić na w firmie  Cemasz, która ma swoją siedzibę w Gliwicach, ale sprzedaje także swoje produkty wysyłkowo za pośrednictwem firm kurierskich. W swoich magazynach Cemasz posiada: sworznie, tuleje, filtry, klosze, lampy, czujniki, cewki, przełączniki, stacyjki, podkładki, dystanse, segery, uszczelnienia, oringi, simmeringi, ślizgi, łożyska, satelity, wieńce, satelity, półosie, śruby, szpilki, nakrętki, szyby, zęby, nakładki, lemiesze, drążki, przeguby, oleje, felgi.
Części zamienne do maszyn budowlanych firmy Komatsu, stanowią główny profil sprzedaży firmy Cemasz, także większość z nich jest dostępna „od ręki”, pochodzą jedynie od sprawdzonych producentów.
I jak podjęlibyście wyzwanie budowy domu systemem gospodarczym? Jeśli przeraża Was ta perspektywa, to nie pozostaje nic innego jak wynajęcie profesjonalnej firmy budowlanej lub kupno domu lud dużego mieszkania na rynku wtórnym.

4 komentarze:

 1. Wszystko i tak niestety zalezy od pieniedzy :(

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/07/red-dress.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Budowa domu niestety potrafi się meeega przedłużyć, ale warto mieć przed sobą wizję porannej kawy na tarasie - potrafi podreperować samopoczucie w najbardziej depresyjnym momencie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Budowanie domu zajmuje sporo czasu ale warto się poświęcić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj dużo czasu zajmuje budowa domu, ale warto :) my jesteśmy właśnie na etapie wyboru drzwi i okien - mieszkamy na wsi, ale szukamy dobrego dostawcy z Bydgoszczy :)

  OdpowiedzUsuń