piątek, 30 czerwca 2017

Praca za granicą – formalności, zasiłki rodzinneO czym należy pamiętać przed wyjazdem do pracy za granicę

Obecnie praca zagranicą je jest już kojarzona z takim wysokimi zarobkami i łatwym życiem. Zdarza się jednak nadal, że członkowie rodziny są zmuszeni pracować za granicą (lub jest to ich świadomy wybór)  by poprawić byt swój i najbliższych.
Czasami praca jest sezonowa, czasem stałe zajęcie.  O czym należy pamiętać przez wyjazdem?

Przed wyjazdem z Polski musimy uzyskać zezwolenie na pobyt i zatrudnienie na terenie danego kraju. Dokument taki wydawany jest najczęściej na podstawie konkretnej oferty pracy; musimy pamiętać, że w Unii Europejskiej nie wszystkie państwa otworzyły już całkowicie swoje rynki pracy dla Polaków - aby pracować w niektórych krajach europejskich potrzebne są specjalne zezwolenia, często czasowe,
Koniecznie należy poznać przepisy związane z rejestracją i ubezpieczeniami społecznymi obowiązujące w kraju wyjazdu, a w razie potrzeby dopełnić formalności wyrejestrowania z ZUS/KRUS w Polsce oraz zadbać o ważność dokumentów tożsamości (dowód osobisty i/lub paszport).
Warto także wyrobić w NFZ europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, obecnie karta taka ważna jest 6 miesięcy.
Najlepiej  mieć upatrzoną konkretną ofertę pracy, a jeszcze lepiej - podpisaną umowę wstępną (zwaną też kontraktem wstępnym); w niektórych krajach jest to wymagane do uzyskania zezwolenia na pracę.  Czasem potrzebne jest przetłumaczenie umowy czy innych dokumentów. Jeśli macie problem z tłumaczeniem dokumentów w Waszym mieście, można to zlecić przez internet np. na stronie centrumtlumaczen.pl
Warto także sprawdzić wiarygodność pracodawcy - w tym celu warto sięgnąć po inne źródła wiedzy niż tylko internet . Na miejscu należy otworzyć konto bankowe, którym będziemy posługiwać się zagranicą.
Powszechnie wiadomo, że zasiłki rodzinne w UE są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Głównie ze względu na poziom zarobków, w konkretnych krajach.  Jednak nie każdy wie, komu przysługuje zasiłek rodzinny za granicą i na jakich zasadach odbywa się jego przyznawanie?
Zasady obowiązujące w Unii Europejskiej są takie, że każdy Polak legalnie zatrudniony poza granicami naszego kraju korzysta ze świadczeń, jakie gwarantuje mu dany kraj zatrudnienia. Polacy pracujący za granicą mają prawo wnioskować o świadczenia rodzinne w danym państwie.  Co decyduje o tym, czy i jaki należy nam się zasiłek za granicą?

Po pierwsze, legalne zatrudnienie czyli posiadanie ważnej umowy o pracę i opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne w danym kraju członkowskim. Nie dotyczy to osób delegowanych do pracy za granicą – one nie mają prawa wnioskować o zasiłek na terenie UE, ponieważ składki na ubezpieczenie płacą w kraju, z którego są delegowani.

Po drugie ważne jest miejsce zamieszkania. W większości przypadków Polacy mieszkają i są zameldowani w miejscu zatrudnienia, a ich rodziny w Polsce, jednak nie jest to przeciwskazanie do wnioskowania o świadczenia rodzinne w kraju zatrudnienia.

W Polsce kwoty które płacimy na ubezpieczenie społeczne są bardzo wysokie, natomiast zasiłki proporcjonalnie bardzo niskie. Przykładowo w Norwegii można otrzymać na dziecko kwotę 5000 koron miesięcznie czyli ponad 2000 zł złotych. W Niemczech i Holandii kwota zasiłku na dziecko to około 180 euro.
Niestety w Polsce nadal, nie zachodzi powyższa zależność i równowaga między stawkami składek, wysokością zasiłku i rzeczywistymi potrzebami wnioskodawcy. Jednak widać zmiany (program 500+), czekam na spełnienie obietnic rządzących i obniżenie składek ZUS dla mikro- przedsiębiorców.  

1 komentarz:

  1. OOO post idealny dla mnie bo właśnie szukałam informacji na ten temat tak abym mogła to zrozumiec i w miare szczegółowo :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/06/futrzana-kamizelka-czy-tylko-na-jesien.html

    OdpowiedzUsuń