wtorek, 30 maja 2017

Witaminy i minerały potrzebne w ciążyW ciąży w organizmie matki nie może brakować niezbędnych do rozwoju dziecka witamin i minerałów. Najważniejsza jest zbilansowana dieta, jednak często niezbędna jest także suplementacja, gdyż codzienna dieta może nie być wystarczająca, aby dostarczyć odpowiednią ilość wapnia, żelaza, cynku, magnezu i witamin z grupy B (w tym niezbędnego już na etapie planowania ciąży kwasu foliowego).   Wybór odpowiedniego suplementu dla kobiety w ciąży jest bardzo istotny. Od niego zależy także zdrowie oraz samopoczucie matki i dziecka. Główne składniki, które powinna przyjmować ciężarna to: kwas foliowy, wapń, magnez, jod, żelazo i witamina C.
Oczywiście warto wybrany preparat skonsultować z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę. Jeśli nie widzi on żadnych przeciwskazań, warto swój wybór skonsultować z farmaceutą. Warto wybrać preparat opracowany specjalnie dla ciężarnych. Mamy wtedy pewność, że dawki zostały szczegółowo dobrane i są wystarczające zarówno dla matki, jak i rozwijającego się maleństwa.
Ja ostatnio miałam okazję wypróbować preparat Trimid, jest to jedyny preparat na rynku z podziałem na 3 trymestry ciąży. Dzięki temu jeszcze lepiej dobrany do rozwoju malucha. Zawiera w swoim składzie m.in. DHA z alg morskich czyli bezpieczne źródło DHA zapewniające doskonałą tolerancję pokarmową. Co ważne bez „rybiego zapachu”, nie powoduje mdłości (których kobieta ciężarna szczególnie w pierwszym trymestrze ma pod dostatkiem). Dzięki temu, że preparat ma podział na trymestry, została zwiększona zawartość kwasu foliowego dla pierwszego i drugiego trymestru, a w trzecim w składzie jest większa dawka żelaza, jodu i magnezu. Preparat jest wyprodukowany w Polsce, w renomowanym ośrodku badawczo-produkcyjnym.W suplemencie diety dla ciężarnych Trimid witamina K2 jest naturalnego pochodzenia, co bardzo ważne preparat nie zawiera alergenów pokarmowych (np. glutenu, laktozy, soi). Codziennie należy przyjmować dwie różne tabletki po posiłku pełne zbilansowanych witamin i minerałów dla ciężarnych. Skład opracowany został przez Instytut Matki i Dziecka.
Pamiętajmy jednak, że żadne suplementy nie zastąpią prawidłowej diety. Co prawda badania potwierdzają, że kobiety je stosujące są zdrowsze i rodzą silniejsze dzieci. Jednak wiadomo, że dotyczy to wyłącznie ciężarnych, które równocześnie nie przybrały nadmiernie na wadze oraz żywiły się w sposób prawidłowy. 

Eksperci ostrzegają, że dla zdrowia groźne są nie tylko niedobory, ale i nadmiar niektórych składników. Nie warto przyjmować kilku suplementów w tym samym czasie, czy dawkować je „po swojemu”, zaufajmy w tym względzie fachowcom (czyli najlepiej postępujmy zgodnie ze wskazaniami na ulotce informacyjnej) i odpowiedniej dobranej dawce witamin i minerałów w preparatach. Warto także zdecydować się na suplementację od pierwszych do ostatnich dni ciąży, a nawet na trzy miesiące przed planowanym terminem poczęcia (szczególnie kwasem foliowym) do zakończenia karmienia piersią (wtedy także zapotrzebowanie na różne składniki rośnie).

2 komentarze:

  1. Ja mam ten temat jeszcze odelgły alefajnie takie cos czytać, duzo daje do myślenia :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie lekarz kazał brać folik mama, dzięki temu suplentowi jest pewność że dziecko będzie rozwijać się prawidłowo i uniknie się wad wrodzonych. Całą ciążę tylko ten jeden suplement brałam.

    OdpowiedzUsuń