czwartek, 9 marca 2017

Rodzinny i bezpieczny dom – plany, projekty, aranżacjeWiele z nas marzy o własnym domu, szczególnie gdy pojawiają się dzieci i nasza rodzina potrzebuje więcej miejsca i wtedy jeśli możemy sobie na to pozwolić to rozglądamy się za działką budowlaną, projektami domów oraz szukamy informacji jakie formalności powinniśmy spełnić, jeśli planujemy rozpocząć budowę naszego wymarzonego domu. Zastanawiamy się nad kosztami budowy, a nawet funkcjonalnością budynku czy bezpieczeństwem domowników.
Szukając projektów domu warto odwiedzić stronę Extradom. Znajdziemy tam sporo inspiracji i gotowych projektów domów w różnych budżetach i stylistyce.
 

Projekt domu Trypolis 4/ extradom

A co z bezpieczeństwem domu dla maluchów od dnia narodzin?
Oczekując narodzin nowego domownika warto zastanowić się nad przeprojektowaniem wystroju wnętrza mieszkalnego, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i funkcjonalności na pierwsze lata życia małego człowieka.
Co w pierwszej kolejności? Oczywiście koniecznie należy zabezpieczyć kontakty, zwłaszcza te znajdujących się na wysokości raczkującego niemowlaka. Na szczęście w wyspecjalizowanych sklepach z akcesoriami dziecięcymi można nabyć specjalne zabezpieczenia, które włożone w kontakt ograniczają dostęp do niego – otwierane są na specjalny plastikowy kluczyk, który dołączony jest do zestawu zabezpieczeń.
Warto przemyśleć jakie przedmioty znajdują się w zasięgu dziecka przemieszczającego się na czworakach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ostre krawędzie (w sklepach można kupić specjalne miękkie nakładki do zabezpieczenia kantów mebli), szklane dekoracje, inne naczynia czy sztućce, a nawet środki chemiczne, lekarstwa itp.
Zresztą kuchnia to pomieszczenie które zasługuje na szczególną uwagę, koniecznie należy zabezpieczyć dostęp malucha przed dostępem do kuchenki gazowej, piekarnika, naczyń czy nawet noży.
 


Projekt domu Parterowy/ extradom

Ważna także swoboda …
Niemowlę, które dopiero uczy się samodzielnie przemieszczać powinno mieć zapewnione nie tylko bezpieczeństwo, lecz także swobodę oraz przestrzeń niezbędną do prawidłowego rozwoju i zabawy. Warto uwzględnić to podczas projektowania wnętrza domów, w których ma zamieszkać dziecko. Jest to także duże udogodnienie dla rodziców, gdyż wnętrze domu dobrze zaprojektowane stanowi także skuteczny sposób na uzyskanie spokoju rodziców. Dzięki braku konieczności ciągłego pilnowania i upominania dziecka rodzic zyskuje pewność, że dziecku w domu nie grozi niebezpieczeństwo.  Oczywiście w domu gdzie mieszkają dzieci należy zaprojektować przestrzeń do zabawy, odpoczynku, a w późniejszym etapie także nauki. Fakt, że mamy dom na której jest dużo przestrzeni nie zwalnia nas z pilnowania i uczenia dziecka dyscypliny. Dziecko od najmłodszych lat uczone utrzymywania porządku w swoim otoczeniu, nie będzie miało z tym problemów w przyszłości.
Projektowanie bezpiecznej łazienki …
Dostosowanie łazienki do potrzeb dziecka wcale nie jest trudne. Zdarza się, że w domu jest kilka łazienek, a mu możemy zaprojektować / zamontować urządzenia specjalnie przystosowane do wzrostu dziecka. Jednak jeśli nie jest to możliwe lub wydaje nam się niepraktyczne (jest to rozwiązanie jedynie na kilka lat) to warto zakupić kilka dodatków, które uatrakcyjnią wygląd łazienki i sprawią, że malec będzie się dobrze czuł i chętnie spędzał w niej czas. Można kupić wygodny podest dla dziecka, przeważnie z systemem antypoślizgowym czy specjalna nakładka, przedłużenie kranu czy baterie, które nie pozwalają na odkręcenie zbyt gorącej wody  lub specjalne nakładki sedesowe, przeznaczone dla najmłodszych.
Urządzania takie jak maszynka do golenia, żrące detergenty, urządzenie elektryczne – to wszystko należy odizolować od dziecka. Warto wybrać takie meble łazienkowe, jakich malec nie otworzy albo kupmy specjalne blokady na uchwyty. Zasada jest taka, że wszystkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty nie powinny znajdować się w zasięgu ręki dziecka.
Ze względu na to, że w łazience nietrudno poślizgnąć się i uderzyć o ostre krawędzie, warto zamontować specjalne zabezpieczenia narożników.

5 komentarzy:

 1. Ostatni projekt budzi podziw. Wygląda nowocześnie, a zarazem rodzinnie. Mogę prosić o informację, jaki jest koszt stanu surowego tego projektu?

  OdpowiedzUsuń
 2. WoW te projekty sa niesamowite <3

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/03/z-czym-wiaze-sie-bycie-blogeremblogerka.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Och, własny dom to marzenie. Dobrze, że powstają takie narzędzia w Internecie, dzięki którym spełnianie swoich pragnień jest łatwiejsze.

  OdpowiedzUsuń
 4. mi tam bardziej podobaja się z pracowni dom.pl ale to kwestia gustu

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że kwestią kluczową jest bezpieczeństwo domu i tym trzeba się kierować. Wszystko tak dopasować, aby wygodnie się nam mieszkało.

  OdpowiedzUsuń