wtorek, 10 stycznia 2017

Opieka nad noworodkiemPierwsze dni w domu z noworodkiem mogą okazać się niezwykle trudnym okresem w życiu młodych rodziców. Trzeba nauczyć się wszystkich czynności pielęgnacyjnych czyli m.in. karmienienoworodka, przewijanie, kąpanie. Każdy rodzic sobie z tym radzi, ale początki mogą być kłopotliwe. Ponadto szczególnie matka ma także prawo być zmęczona porodem, czasem nawet mogą wystąpić u niej poważne choroby związane z tym okresem w życiu typu depresja poporodowa.
Karmienie niemowlaka -  początki mogą być trudne …
Jeśli karmimy piersią, to często znacznie wygodniej jest robić to w pozycji leżącej. Pomocna może okazać się specjalna poduszka do karmienia, przypominająca rogala. Ważna jest jakość pokarmu, dlatego kobieta powinna zatroszczyć się o siebie – jadać regularnie, unikać niedozwolonych produktów (różne są teorie, ale eksperci wskazują głównie alkohol, pokarmy wzdymające typu kapusta, kalafior, brokuły, zbyt duża ilość kawy czy słodyczy, tłuste potrawy) oraz pić duże ilości wody.
Niestety przy karmieniu piersią mogą wystąpić komplikacje np.  zapalenie piersi, pękające czy krwawiące brodawki. Jeśli objawy nie ustąpią to należy skonsultować się z lekarzem.
Jeśli występują trudności w karmieniu naturalnym (np. matka nie może „odciągać” pokarmu) to może okazać się, że musimy skorzystać z pokarmu „sztucznego”. Warto pamiętać, że jednym z najlepszych producentów mleka modyfikowanego jest marka Enfamil, dostarczająca zbilansowane pożywienie dla noworodka. Oprócz jakości pokarmu równie ważna jest higiena, czyli częste wyparzanie butelek i smoczków oraz używania dobrej jakości (przegotowanej) wody do sporządzania mieszanek.

Początkujących rodziców zastanawia jak często powinni karmić swoje dziecko. Eksperci zalecają karmieni „na żądanie”, czyli należy to robić tak długo i często jak dziecko się tego domaga, co sygnalizuje głównie płacząc i krzycząc. Pomocne mogą okazać się porady uzyskane w szpitalu, poradni pediatrycznej czy od położnej środowiskowej, która zawsze odwiedza rodzinę po powrocie matki i dziecka do domu ze szpitala. Położna sprawdza, doradza, pomaga i pokazuje jak zająć się dzieckiem, a nawet usuwa końcówki szwów po cesarskim cięciu czy kontroluje gojenie się pępka niemowlaka.
Inne obowiązki młodych rodziców….
Oprócz karmienia rodzice mają także inne nowe obowiązki, przede wszystkim kąpiel i przewijanie noworodka. Przewijać malucha należy według potrzeb, ale na początku może się wydać, że jest to czynność, którą trzeba wykonywać bardzo często. Istotne jest, że dziecka nie należy ciągnąć za nóżki podczas zdejmowania i zakładania pieluch, lecz unosić delikatnie jego pupę. Należy także pamiętać o czyszczeniu wszystkich zgłębień i fałdek, gdyż delikatna skórka jest niezmiernie narażona na odparzenia.  

Pierwszą kąpiel noworodka wykonuje się już w dniu powrotu ze szpitala. Dziecko należy myć kilka razy w tygodniu. Co ciekawe eksperci już nie zalecają mycia codziennie, tylko najczęściej co drugi dzień. Przydatne produkty do i po kąpieli to wanienka,  odpowiednie kosmetyki dla niemowląt, gaziki, natomiast po kąpieli ręcznik, czysta pieluszka czy gruszka do czyszczenia nosa dziecka.
Warto także pamiętać o pielęgnacji pęka noworodka, ostatnio eksperci zalecają myć „kikut pępowiny” gazikiem zwilżonym w czystej wodzie.  Następnie osuszyć i zostawić na chwilę, aż wyschnie. Natomiast brzeg pieluszki należy wywijać tak, aby pępowina była odkryta, gdyż dostęp powietrza goi ranę.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne przy niemowlakach zaleca się wykonywać obojgu rodzicom. Oczywiście mężczyzna nie nakarmi piersią, ale czasem kobiety niepotrzebnie biorą na siebie zbyt dużą liczbę obowiązków, jednocześnie „odpychając” ojca od noworodka. Na szczęście coraz więcej rodzin dba o to by czas macierzyństwa był ważnym w życiu okresem dla każdego członka rodziny, a obowiązki wynikające z opieki nad niemowlakiem zostały sprawiedliwie dzielone!

3 komentarze:

  1. W kwestii karmienia najlepiej zaufać swojemu instynktowi - każde dziecko jest inne i to przede wszystkim na nie trzeba reagować, a nie wdrażać suche informacje z poradników.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętam jak wróciliśmy z synem do domu to pierwsze 2 tygodnie spaliśmy przy zapalonym świetle bo tak to przeżywaliśmy. Karmienie było drugą niewiadomą, która niby miałam teoretycznie opanowaną do perfekcji a w praktyce wymagało ciężkiej pracy.

    OdpowiedzUsuń
  3. na pewno nie jest łatwo ale cóż... jeśli chodzi o mnie to dopiero wszystko przede mną... :D

    OdpowiedzUsuń