niedziela, 29 stycznia 2017

Dziecko w samochodzieFakt, że dziecko w samochodzie musi podróżować w odpowiednio dobranym foteliku jest oczywiste, jednak warto wiedzieć jakie przepisy obowiązują w Polsce.  Zgodnie z nimi należy przewozić wszystkie dzieci do wzrostu 150 cm w fotelikach samochodowych. Pamiętajmy, że nie jest zabezpieczeniem trzymanie dziecka przez osobę dorosłą, gdyż w czasie gwałtownego hamowania utrzymanie nawet niemowlęcia nie jest możliwe. Ciężar ciała dziecka wzrasta do ponad 90 kg.  Także nie zaleca się przewożenia niemowląt w odpowiednio do tego przystosowanej gondoli wózka. Co prawa przepisy dopuszczają takie rozwiązanie, ale gondole do przewożenia niemowląt zostały wymyślone jedynie po to, aby zabezpieczyć podczas transportu dzieci, które z ważnych przyczyn medycznych nie mogę przebywać w pozycji półleżącej. Jeśli mamy wybór, zawsze warto wybierać fotelik, a nie gondolę do przewożenia niemowląt.
Przy wyborze fotelika warto brać pod uwagę przede wszystkim względy bezpieczeństwa (testy), ale także warto zwrócić uwagę na model pasujący do naszego modelu samochodu. Głównie istotne jest profilowanie kanapy lub foteli oraz długość pasów bezpieczeństwa. Jednak co oczywiste musimy wybrać model pasujący do wieku, wagi i wzrostu naszego dziecka. Foteliki samochodowe są dostępne w kilku kategoriach:

 •  dla noworodków i niemowląt przeznaczona jest grupa 0+ (0-13 kg);
 • dla dzieci w wieku do 3-4 lat - grupa I (9-18 kg);
 • dla starszych dzieci - siedzenie podwyższające z oparciem czyli grupa II-III (15-36 kg).

Istnieją także modele uniwersalne, rosnące wraz z wiekiem dziecka, jednak eksperci zawsze zalecają wybór modeli bardziej precyzyjnie dobranych do wieku, wagi i wzrostu naszego dziecka. Bardzo ważna jest oczywiście ochrona głowy dziecka, w foteliku 0+ głowa malucha nie może wystawać ponad oparcie fotelika, ale dla dzieci starszych oparcie nie może przebiegać poniżej linii oczu dziecka.
Eksperci zalecają przewożenie dziecka w foteliku na środku tylnej kanapy (jeśli jest taka możliwość (odpowiednie pasy) lub za pasażerem (najczęściej stosowane), natomiast miejsce za kierowcą jest mniej bezpieczne. Dopuszcza się także przewożenie dzieci na przednim fotelu (oczywiście jedynie wtedy, gdy miejsce to nie jest wyposażone w poduszkę powietrzną lub mamy pewność, że poduszka została wyłączona). 

Warto pamiętać, że należy jak najdłużej wozić dzieci tyłem do kierunku jazdy, gdyż dziecko jadące tyłem do kierunku jazdy jest dużo lepiej chronione przed urazami niż to jadące przodem do kierunku każdy.
Warto także sprawdzać zapięcie pasów wewnętrznych w fotelikach dla młodszych dzieci. Uznaje się, że im ciaśniej tym lepiej , oczywiście z zachowaniem komfortu.
Znajomość zasad o tym jak przewozić dziecko w samochodzie, jest równie istotna jak znajomość swoich praw i roszczeń w razie kolizji drogowej (typu odszkodowanie czy dopłata do odszkodowania z oc).
Pamiętajmy, że za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

3 komentarze:

 1. Bardzo dobry post! Myślałam, że na ten temat wiem wszystko, a tu jednak okazuje się, że nie... Mam nadzieję, że wiele osób go przeczyta!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jeszcze nie mam dziecka ale dobrze poczytac coś na wszelki wypadek heh :)

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/01/winter-black-and-gray-outfit.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy post! Dobrze jest wiedzieć co nieco więcej o fotelikach samochodowych dla dzieci, bo to przecież o ich bezpieczeństwo chodzi... Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń