poniedziałek, 21 listopada 2016

Nauka jazdy na nartach z dzieckiemWkrótce rozpocznie się sezon na sporty zimowe (oczywiście w niektórych regionach świata już trwa). Czasem rodzice dopiero planują naukę jazdy na nartach i zastanawiają się, jaki jest odpowiedni wiek na rozpoczęcie przygody z narciarstwem dla dziecka .
Według specjalistów najlepszy moment do rozpoczęcia nauki to moment gdy maluch ukończy 3 latka. Wtedy dziecko ma już dobrą koordynację ruchową i co najważniejsze potrafi się skoncentrować na wykonywaniu poleceń.  Z pewnością łatwiej „oswoić” z nartami 4-latka niż nastolatka, bo im dziecko jest starsze, tym ma większą wyobraźnię i co z tego wynika strach. Natomiast już 2-letniemu dziecku można przypiąć narty bardziej po to, by się z nimi oswoiło, niż nauczyło się jeździć.
Przed wyjazdem musimy kupić zimowe ubranie i akcesoria (kask, rękawiczki, szalik itp.) Sprzęt można wypożyczyć i przekonać się w czym czujemy się dobrze (nasze dziecko) przez zakupem własnego.
Dla dziecka można zakupić kombinezon może być jedno- lub dwuczęściowy. Jeśli wybierzemy dwu-częściowy strój, to spodnie powinny mieć podwyższony stan i szelki, żeby śnieg przy upadku nie dostał się pod spód. Kurtka powinna mieć szeroki kaptur oraz najlepiej wbudowany  pas przeciwśnieżny. Dobrze posiadać także czapkę i szalik z polaru oraz koniecznie nieprzemakalne rękawiczki i ciepłą bieliznę.

Wybór nart dla maluchów
Specjaliści na początek nauki zalecają  narty carvingowe - łatwiej się na nich skręca. Dobiera się je tak, aby po postawieniu powinny sięgały dziecku do brody. Oczywiście bardzo istotne są dobrze dobrane buty narciarskie. By wzmocnić komfort noszenia butów warto kupić solidne skarpety narciarskie. 

Warto także pamiętać o goglach oraz ochronnym kremie z wysokimi filtrami UV i pomadce ochronnej.
Oczywiście pierwsze jazdy muszą odbywać się z wykwalifikowanym instruktorem, dla którego sprawą priorytetową jest bezpieczeństwo.  Wiadomo, że dobry nauczyciel to człowiek serdeczny i cierpliwy, natomiast zły instruktor może skutecznie zniechęcić dziecko do dalszej nauki jazdy na nartach.
Na naukę jazdy na nartach warto także zaplanować dobre miejsce, gdzie cała rodzina może się zrelaksować. Godnym uwagi miejscem jest  Hotel *** Perła Południa (zdjęcia 2 i 3), Rytro http://perlapoludnia.pl/

To hotel położony przy stoku narciarskim. Naprawdę malowniczo wkomponowany w otoczenie, idealny dla osób, które lubią spokój i relaksującą atmosferę z dala od gwarnych kurortów. Dla gości hotelowym dostępny jest także basem, kort tenisowy oraz boisko.


7 komentarzy:

 1. Ja bym nie zabrała dziecka na narty :P Bałabym się.

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Musiałabym bardzo ufać instruktorowi, żeby zabrać dziecko. Sama bym go nie nauczyła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto uczyć dzieci jazdy na nartach. Jest to wspaniały sposób na rodzinne spędzanie czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzieci dużo szybciej się uczą jeździć i jak tylko załapią to mają szanse na duży sukces!

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto uczyć dzieci jeździć na nartach, szybko się uczą i jest to dla nich spora przyjemność :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapraszam na stronę magia śniegu na fb tam dużo rzeczy o nartach z dzieckiem

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzieci bardzo szybko chłoną wiedzę, w tym naukę jazdy na nartach. Swoje dzieci również mam zamiar nauczyć jeździć na nartach jak tylko podrosną.

  OdpowiedzUsuń