sobota, 19 listopada 2016

Akwarium w pokoju dziecka
Posiadanie zwierząt w rodzinie pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Uczy empatii, odpowiedzialności i obowiązkowości. Dzieci mające kontakt ze zwierzętami od rzadziej mają alergię na sierść, w dorosłym życiu często także w ich domu mieszkają czworonogi.
Jednak nie każda rodzina posiada warunki na trzymanie psa czy kota. Może zatem warto postawić na zakup … akwarium. Jest to zarówno ozdoba pokoju dziecięcego, jak i może spełniać funkcję nawilżacza powietrza oraz co oczywiste także uczy empatii oraz obowiązkowości.
Pamiętajmy, aby położenie akwarium było dostosowane do wzrostu dziecka, tak by codzienną opieką nasze pociechy mogły sprawować samodzielnie. Warto także ustawić akwarium w miejscu gdzie można ukryć instalacje i kable, to nigdy nie stanowi ozdoby pokoju dziecka.
Oczywiście sprawą priorytetową jest bezpieczeństwo, warto wybrać akwarium zaokrąglone, a kable i przyłącza warto ukryć przed oczami dziecka.
Obecnie na rynku jest spora oferta dostępnych sprzętów i akcesoriów do akwariów m.in. np. sklep http://www.plantica.pl/.  Można tak kupić zarówno akwarium (kwadratowe, prostokątne, obłe i na szafkach), jak i dekoracje (kamienie, mchy), oświetlenie czy pokarm dla rybek.

Oczywiście sam wybór rybek jest bardzo istotny i ma wpływ na wygląd akwarium oraz sposób ich pielęgnacji, karmienia. Niektóre gatunki są bardziej wymagające, trudne w utrzymaniu, inne zdecydowanie mniej wymagające. Najlepiej do  pokoju dziecka wybrać rybki zwinne, ruchome, piękne. Dziecko jest często zainteresują mieniące się złote rybki lub kolorowe i zwinne gupiki, neony, mieczyki. Ryby mieszkające w akwarium nie wymagają bezpośredniego kontaktu, jak inne zwierzęta, więc może okazać się prostsze dla dziecka.
Akwarium może stać się przestrzenią łączącą w rodzinie, bezcenne staje się wspólne karmienie rybek, wymiana glonów i innych dekoracji.
Taka „żywa dekoracja” to także świetny pomysł, gdy nasze dziecko boi się ciemności, akwarium postawione w pokoju dziecka można ustawić naprzeciw łóżka, tak by dziecko obserwując rybki mogło zapomnieć o swoich obawach, uspokoić się i szybko zasnąć.
zdjęcie  funathomewithkids.com

2 komentarze:

 1. Ja również uważam, że dzieci powinny mieć kontakt ze zwierzętami! :)
  Dobry wpis :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Ryby uspokajają ale ja bym się bała mieć akwarium w pokoju dziecka :)

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń