sobota, 16 lipca 2016

Posiadanie zwierząt pozytywny wpływ na rozwój dzieckaOczywistą sprawą jest, że posiadanie zwierzaka w domu uczy wszystkich domowników. Oczywiście związane jest to także z dużą odpowiedzialnością. Zwierzak nie jest rzeczą, zwierzęta są bardzo wrażliwe i potrzebują tak jak ludzie poczucia bezpieczeństwa, ale w zamian może naprawdę sporo zaoferować całej rodzinie.  
Ludzie żyli ze zwierzętami od prehistorycznych czasów. Dużo zwierząt pełniło rolę towarzysza (jak pies, kot) czy kiedyś koń (teraz to niestety także zwierzę hodowane na mięso, ale obrońcy tych pięknych zwierząt nieustannie edukują społeczeństwo i starają się o przywrócenie statutu koni jako zwierzęcia towarzyszącego).  
Obecnie zwierzęta domowe to także m.in. chomiki, papugi, żółwie, szczury nawet jaszczurki. W rodzinach gdzie zwierzęta są nieodłącznym członkiem rodziny rzadziej zdarzają się alergie związane np. z sierścią psa czy kota. Według naukowców dlatego, że dziecko w łonie matki zaczyna już wtedy przystosowywać się do tych warunków.


Oczywiście wybór zwierzaka zależy od naszych upodobań oraz warunków jakie posiadamy oraz naszego stylu życia. Ważne by wybór był przemyślany, zwierzak to prawdziwy przyjaciel, ale także odpowiedzialności na kilkanaście lat.
Dzieci będąc w kontakcie z czworonogiem  uczą się empatii i wrażliwości, iż krzywdzenie zwierzęcia boli tak samo jak człowieka, pokazuje, że zwierzę potrafi wiele odczuwać, cieszyć się z obecności człowieka, ale i doświadczać cierpienia.
Posiadanie zwierzęcia uczy także obowiązkowości (np. wychodzenia z psem na spacery regularnie niezależnie od naszego samopoczucia czy pogody za oknem, wymieniania żwirku kota, sprzątania po każdym zwierzaku i karmieniu go). Zwierzę jest także doskonałym towarzyszem, powoduje, że dziecko nie czuje się samotne, gdy rodziców nie ma w domu. Uczy szacunku i odpowiedzialności oraz troski w trakcie przeżywanych chorób czy starości, a nawet uczy doświadczania śmierci oraz jej przeżywania. 

 
Zakup i opieka nad zwierzakiem pokazuje także konsekwencje wyboru, że niektóre decyzje są na całe życie.
Wybierając zwierzaka oprócz naszych warunków powinniśmy się także kierować wiekiem malucha. Dopiero dziecko w wieku szkolnym jest w stanie zaangażować się w opiekę nad zwierzęciem. Wiemy, że małe dzieci szybko się nudzą i nie potrafią skupić swojej uwagi na dłużej nad poszczególną czynnością.  Kontaktowe zwierzęta to najpopularniejsze gatunki domowe czyli  pies i kot.  
 
Dużo dzieci marzy o posiadaniu zwierzaka. Dla osób dorosłych, bardzo często jawi się on jako przykry obowiązek, który prędzej czy później spadnie na rodziców. Miewamy wiele obaw, niepewności. To dobrze jak decyzja jest przemyślana, ale pamiętajmy jak wiele dodatkowych korzyści płynie z kontaktu z żywym stworzeniem. Szczególnie jeśli podejmujemy się nad opieką zwierzaka ze schroniska, zapewnimy mu nowy dom, a dziecku możliwość rozwinięcia poczucia odpowiedzialności.
 
Jeśli nie mamy warunków do trzymania zwierząt w naszym domu to można zacząć uwrażliwiać nasze dzieci na zwierzęta np. zapisując na obóz jeździecki czy spędzając wakacje rodzinnie w gospodarstwie agroturystycznym. Dla są to idealne wakacje dla całej rodziny, spodobają się nawet malkontentom, którzy po większości wyjazdów chcą występować o odszkodowania do organizatora wycieczki :)
Kupując psa chcemy czy nie więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, a podczas długich spacerów wydziela się hormon szczęścia (tzw. endorfina) jak po każdym wysiłku fizycznym!

 
 

5 komentarzy:

 1. Właśnie tez jestem za tym aby był zwierzak gdy mamy dziecko, a wiele ludzi uważa, że nie wolno mieć zwierzą gdy sie ma małe dziecko... :(

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że to dobry pomysł, jeżeli wszystko jest przemyślane.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny wpis! Posiadanie zwierząt jest dużą lekcją odpowiedzialności dla dziecka. Zgadzam się również z tym, że zwierzęta są wiernym towarzyszem człowieka i często są w stanie poprawić nam nastrój. Pomimo tego,że pomysł na posiadanie zwierzątka w domu wiążę się z dużą odpowiedzialnością, warto to przemyśleć i sprawić dziecku radość :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis i jak najbardziej się z nim zgadzam! Na własnym przykładzie zauważam gdy był okres że nie miałam zwierząt w domu a teraz jak mam zwierzęta, to jest niebo a ziemia różnica. Zwierzątka muszą być, obecnie mam 5 szczurków i żółwia lądowego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis kochana, kawał dobrej roboty. Bardzo ważne aby dziecko mogło mieć swoje zwierzątko, opieka pielęgnacja, zabawa itp To wszystko ma bardzo dobry wpływ na rozwój pozytywnych emocji u dziecka.

  OdpowiedzUsuń