niedziela, 10 lipca 2016

Kiedy zapisać dziecko na zajęcia sportoweKiedy zapisać dziecko na zajęcia sportowe
Niektórzy rodzice marzą o tym, aby ich dziecko było wielkim sportowcem (co często wiąże się ze sporymi zarobkami). Widzą już swoją pociechę jako piłkarza niczym Robert Lewandowski czy tenisistę jak Agnieszkę Radwańską.
Sport to bardzo sposób na spędzanie wolnego czasu, a czasem nawet dobry nawyk, kształtuje charakter, pozwala uwolnić negatywne emocje, a po wysiłku pojawia się przypływ endorfin, które są źródłem dobrego samopoczucia.
Nie inaczej jest u dzieci, ważne jednak by zacząć w odpowiednim wieku i nie oczekiwać od dziecka od razu, że osiągnie sukces, tworzyć na dziecku presję, któremu nie potrafi ono sprostać, albo chcieć by spełnił on nasze niezrealizowane marzenia o tym by zostać zawodowym sportowcem.
Należy cieszyć się z małych sukcesów, a nawet z tego, że w zdrowy sposób spędziło swój wolny czas. 

Dziecko może zacząć swoją przygodę ze sportem już jako kilkulatek, choć początki to zawsze oswajanie się z daną dyscypliną. Według ekspertów od 3 do 7 roku życia trwa pierwszy skok pokwitaniowy, nazywany "złotym rozwojem". W tym czasie kształtują się wszystkie cechy sprawnościowe dziecka - następuje wzmocnienie mięśni i kośćca, dojrzewają wyższe ośrodki układu nerwowego. Dzieci są bardzo ruchliwe, żywe, aktywne fizycznie, chętne do wysiłku, ale nie do mozolnego powtarzania ćwiczeń, wszystko musi mieć formę zabawy, bo dzieci w takim wieku szybko się nudzą i trudno utrzymać ich uwagę.
Według Amerykanów, którzy stosują zasadę 3 godziny treningu dziennie przez 10 lat, wychowamy sobie mistrza w danej dziedzinie. Zgodnie z tym co mówią eksperci ok 6 -7 roku życia wskazane są dyscypliny sportu u dzieci , które poprawiają koordynację, ale nie przeciążają aparatu ruchu: taniec, pływanie, piłka nożna. Dopiero od 8 roku życia te, które poprawiają zwinność i dynamikę, na przykład tenis, gimnastyka, biegi krótkie. Po 10. roku życia możemy zająć się budowaniem wytrzymałości - doskonałe do tego są pływanie czy biegi. Natomiast dopiero po ok. 12- 13 roku możemy postawić na trening wytrzymałościowy i sporty walki na przykład lekkoatletyka, o treningu siłowym możemy zacząć myśleć, kiedy dziecko osiągnie 15. rok życia.Podane przedziały czasowe są jednak bardzo orientacyjne. Trening musi być dobrany odpowiednio do rozwoju dziecka. Przed rozpoczęciem specjalizacyjnych treningów warto udać się z dzieckiem do lekarza sportowego, który wskaże czy istnieją jakieś przeciwwskazania do uprawniania danej dyscypliny sportu. Jak u dorosłego trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Co więcej? Rozmawiać z naszym dzieckiem! Jaki sport chciało by wykonywać, czy podobają mu się treningi, czasem skutecznie do danej dyscypliny sportu może zniechęcić niekompetentny trener, któremu brak cierpliwości do maluchów, wtedy warto poszukać nowego ośrodka. 


Oczywiście jeśli nasze dziecko trenuje intensywnie to musimy mu zapewnić bardziej kaloryczną zbilansowaną dietę, odpowiednią regenerację, czyli przerwę od treningów (jak u dorosłego). Niektóre sporty jak np. pływanie może pomóc w korygowaniu wad sylwetki, a takie w którym jest kontakt z żywym zwierzęciem (np. jazda konna) nauczyć wrażliwości i empatii do tych pięknych zwierząt.
Może się także zdarzyć, że pomimo tylu zalet uprawniania sportu nasze dziecko nie będzie się w tym odnajdywało, nigdy nie róbmy nic na siłę, może zajęcia artystyczne (typu śpiew, malowanie) będą mu bliższe i w tym będzie czuł się szczęśliwy!

 zdjęcia z zasobu unsplash.com

4 komentarze:

 1. Post jest cudownie napisany a rozwijanie pasji i talentów naszych dzieci to są priorytety by w przyszłości mieli lepiej :) Dziękuję za ten świetny kom u mnie na blogu! :*

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje i propozycje wejść w linki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że im wcześniej tym lepiej.
  Mój siostrzeniec razem z rodzicami uczęszcza na zajęcia na basenie a ma dopiero 6 miesięcy.
  Super sobie radzi.

  Pozdrawiam Zocha
  http://www.zocha-fashion.pl/

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze napisany post :) Wielu rodziców zbyt późno zaczęło trenować daną dyscyplinę (np. balet) i później zmuszają swoje dziecko od najmłodszych lat do treningów, ponieważ im wcześniej, tym lepiej. A czasem dziecku nie podoba się dany sport lub w ogóle sport. Warto zachęcać do próbowania, ale nie można zmuszać i przelewać swoich niespełnionych ambicji na swoje własne dziecko, bo tylko je tym krzywdzimy.

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie dzieciaki biegają na basen (od 3 roku życia), bo kochają wodę i córeczka chodzi na balet, zawsze z uśmiechem i chęcią (nie miała jeszcze kryzysu). Ja sama nie wyobrażam sobie życia bez ruchu, sportu i chyba z tego powodu moje dzieci uważają, że to naturalne...a nie obowiązkowe:)

  OdpowiedzUsuń