środa, 11 maja 2016

Jazda na rowerze - dlaczego warto jeździć
Dlaczego warto jeździć na rowerze? Jest wiele powodów dla których warto przesiąść się z samochodu na rower lub choćby regularnie organizować rodzinne wycieczki rowerowe w weekend.
Jeżeli używasz roweru jako codzienny środek transportu  to nie straszne Ci miejskie korki, będziesz mieć zdrowszy kręgosłup i serce, smuklejszą sylwetkę i wzmocnisz mięśnie nóg. Do tego korzystając z roweru, dbasz o środowisko, rower nie emituje spalin i tym samym nie przyczynia się do skażenia środowiska naturalnego. 
Jest to także sposób na oszczędzanie, rower do jazdy miejskiej dobrej jakości (oczywiście w zależności od modelu, który wybierzemy) to koszt od około 800 zł do 2000 zł, dla małych dzieci można dokupić fotelik na bagażnik i bez problemu je przewozić (Holendrzy i mieszkańcy Skandynawii, gdzie rower jest bardzo popularnym środkiem transportu przewożą dzieci w specjalnych przyczepach). 
Serwis roweru nie jest drogi, a na razie nie ma obowiązku obowiązkowego ubezpieczenia OC, zatem brak dodatkowych kosztów (jak w przypadku samochodu).
Co więcej teraz są modne kobiece rowery miejskie, które są naprawdę ładne i stylowe, w kolorze białym, miętowym czy błękitnym według mnie wyglądają pięknie!


Jest to także stosunkowo bezpieczny środek transportu, jeśli nie jeździsz przez główne trasy, to ryzyko zderzenia na ścieżkach rowerowych nie jest duże, a nawet jeśli wydarzy się przykry wypadek przy prędkości, którą osiąga rower nie powinno zdarzyć się nic złego! Oczywiście warto chronić swoją głowę nosząc kask podczas jazdy na rowerze (a ws szczególności kask powinny nosić dzieci)!
Co więcej na rowerze jeździ się wolniej, więc dokładniej można przyjrzeć się otoczeniu, w którym mieszkamy. W czasie jazdy na rowerze (tak jak uprawiania innych sportów) nasz organizm wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Po wysiłku fizycznym poprawia się nasze samopoczucie i zwiększa zadowolenie. Szybsze krążenie sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony i sprawniej funkcjonuje, a my jesteśmy zdrowsi. Podczas jazdy na rowerze możemy się zrelaksować,  dzięki zmęczeniu możemy odreagować stres z całego dnia pracy. Podczas jazdy na rowerze pracują łydki, mięśnie pośladków, ud oraz w mięśnie brzucha, rąk i klatki piersiowej. 

Rower to także znakomity sposób, żeby wzmocnić mięśnie pleców, które podtrzymują dolny, lędźwiowy odcinek kręgosłupa, ważne jest także, aby mieć dobrze - czyli pod odpowiednim kątem - ustawione siodełko. Zbyt wyprostowana sylwetka nie jest dobra podczas jazdy na rowerze, powoduje bowiem nadwerężenie kręgosłupa i zmęczenie.

Jazda rowerem to także świetny trening dla serca. Zmusza do wydajniejszej pracy układ krążenia, chroniąc go przed nadciśnieniem, a serce przed chorobami, gdyż podczas rytmicznego pedałowania serce uspokaja się. Każdy skurcz serca jest pełniejszy i powoduje lepsze dotlenienie narządów wewnętrznych. Pamiętaj też, że im częściej jeździsz na rowerze, tym twoja kondycja jest lepsza, a serce mniej się męczy. 
Rodzinne wycieczki rowerowe to także  wspaniała okazja do wspólnego spędzania czasu oraz "od małego" pokazywanie naszym dzieciom, że aktywność fizyczna jest ważna, bo ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie!
zdjęcie numer 1 -  ciblekkomunitas.blogspot.com

5 komentarzy:

 1. Ja codziennie na stacjonarnym po 30 min :D

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam aktywność fizyczną.
  Ta forma spędzania czasu wolnego dla całej rodziny jest najfajniejsza.
  Bardzo fajny post.

  Pozdrawiam Zocha
  http://www.zocha-fashion.pl/

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubimy jeździć na rowerze :) a moje chłopaki to wprost kochają :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja zawsze jestem za jeżdżeniem rowerem. Daje mi to ogromną przyjemność :) A do tego pozytywnie wpływa na mój organizm :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Powodów jest mnóstwo! Osobiście uwielbiam jeździć ze względu na to, że łączę zdrowy tryb życia, świeże powietrze i widoki/wygodę. W mieście nie muszę szukać miejsc parkingowych, a jak na weekendzie robię 'trasę', to też nic mnie nie ogranicza ;).

  OdpowiedzUsuń