czwartek, 14 stycznia 2016

Pływanie dla dzieci - zalety


 zdjęcie pochodzi z genialnej reklamy neckermann

Pływanie to zdrowa aktywność fizyczna dla każdego człowieka. Podczas ruchu w wodzie angażujemy do pracy praktycznie wszystkie nasze mięśnie. Oczywiście jest to bardzo wskazane dla naszych dzieci! Jakiś czas temu pisałam o rosnącej popularności zajęć na pływalniach  z udziałem niemowląt. Woda zmniejsza obciążenie na mięśnie i stawy, dlatego polecana jest nawet dla osób z nadwagą. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej, w końcu dla niemowlaka przez dziewięć miesięcy życia płodowego woda stanowiła naturalne środowisko.  
Jeśli Wasze dzieci nie są już niemowlakami, także mogą, a wręcz powinny zacząć pływać. Poniżej dlaczego :) Pływanie daje świetne efekty w korygowaniu wad kręgosłupa, jest to szczególnie ważne u dzieci, bo dopiero kształtuje się prawidłowa postawa. Jest to sport stosunkowo bezpieczny, rzadko powoduje urazy, a im wcześniej zaczniemy tym lepiej, dzieci nie mają takich oporów przed nauką jak dorośli. Na ich korzyść przemawia fakt, że są mniej odpowiedzialne, zatem nie mają takich lenków przed nauką. Oczywiście może ona się odbywać tylko pod opieką doświadczonego instruktora!
Jeśli pierwszy kontakt z wodą Wasze dziecko miało by mieć dopiero na wakacjach, bo np. mieszkacie w małej miejscowości, gdzie nie ma pływalni, to warto wcześniej pomyśleć o przyzwyczajaniu dziecka do wody. W naszym klimacie ciężko o basen otwarty całoroczny, nawet jeśli ktoś ma na niego niemały budżet, to wymaga wiele pracy i nakładów, aby nie zniszczyły nam go mrozy. Teraz producenci mają coraz lepsze technologie i dla wszystkich, którzy chcieli by ustawić basen w swoim ogrodzie dobrym rozwiązaniem mogą okazać się baseny stelażowe. Są zdecydowanie lepszej jakości niż baseny dmuchane, na tyle duże, że może w nich bawić się cała rodzina, a  nawet nurkować.


Można je kupić nie wychodząc z domu, na przykład w sklepie S-Mumo - Sklepie z basenami ogrodowymi, jednak kupicie w nim także: akcesoria do basenów, materace dmuchane, pontony i akcesoria turystyczne .
Dzięki takiej rodzinnej zabawie w pływaniu "podszkolą się" nawet dorośli i chętniej na wakacjach skorzystają z możliwości nurkowania, czy pływania na kajakach. 


Wracając do pływalni, szkoły bardzo często organizują tego typu zajęcia i dowożą dzieci na/ i z pływalni, a czas tam mija naprawdę szybko, a dzieci aktywne fizycznie są mniej narażone na nadwagę czy otyłość.

5 komentarzy:

 1. Też uważam, że pływanie ma dużo zalet, ale póki co nie będę korzystała z basenów na dworze ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele moich przyjaciółek chodzi na basen ze swoimi maluchami i każda sobie chwali :)

  Zapraszam także do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. My z kubusiem raz w tygodniu jeździmy..
  Jest to dla jego dobra..

  OdpowiedzUsuń
 4. Latem to co roku rozkładam basen na ogrodzie dla dziecka, żeby się popluskało w wodzie. Teraz modne jest, by z malutkimi dziećmi chodzić na basen, dlatego też zapisałam siebie z 4 miesięczną córeczką do faceta od mokrej roboty czyli Pana Sławska Wróblewskiego we Wrocławiu. On prowadzi zajęcia dla malutkich dzieci i jest w tym świetny. A starszy syn chodzi do Szkoły Pływania Fala we Wrocławiu i czeka z utęsknieniem na lato, żeby znów siedzieć w wodzie całe lato.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mieszkam w bloku, więc nie ma jak i gdzie rozłożyć basen. Dlatego zapisałam dzieciaki na pływanie do Szkoły Pływania Fala. Starszy syn od razu wskoczył do wody i się nie bał. Z młodszym było gorzej, bo się bał wody i pływać. Ale pomocny był instruktor - Pani Klaudii udało się oswoić synka z wodą. :) Jak w przyszłości będziemy mieć dom, to tez kupię basen do ogrodu.

  OdpowiedzUsuń