piątek, 13 listopada 2015

Projektowanie pokoju dziecięcego


Projektowanie pokoju dziecięcego to aspekt, który trzeba rozsądnie zaplanować. Co prawda pokój dziecka może być najczęściej zmienianym pomieszczenie w naszym domu. (Dzieci szybko rosną i zamieniamy pokój niemowlaka, w pokój dziecka szkolnego i nastolatka).
Najważniejsze to zastanowić się jakie przestrzenie chcemy uzyskać w pokoju dziecka: do snu, zabawy, nauki i odpoczynku.
Najistotniejszy mebel - to oczywiście wygodne łóżko, nie powinno ono stać tuż pod oknem, ani obok kaloryfera. Ważne by było odpowiednio dobrane do wieku dziecka i wyposażone w wygodny materac. Można też kupić łóżeczko dla niemowlaka, które dzięki wymianie kilku elementów samodzielnie zmieniamy w tapczanik.
Po tym jak nasze dziecko się wygodnie wyśpi, to potrzebuje mieć miejsce do zabawy. Najwięcej miejsca "na podłodze" może potrzebować przedszkolak, starsze dzieci więcej czasu spędzają przy biurku, czy na swoim hobby. Można też wyznaczyć w pokoju miejsce do zabawy. Postawić w nim stolik z krzesełkami, tablice do malowania, oraz położyć tam ulubione zabawki, wtedy z pewnością nasze dzieci polubią to miejsce!


Gdy nasze dziecko osiągnie wiek nastoletni, to pewnie będzie wolał posiedzieć z laptopem czy tabletem na łóżku czy przy biurku. Ważne stanie się wtedy wygodne krzesło, które pozwoli zadbać o zdrową postawę naszego dziecka. Oparcie powinno być wyprofilowane, tak aby podpierało odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dziecko rośnie około 7 cm rocznie, więc warto zainwestować w krzesło o regulowanej wysokości lub zwracać uwagę kiedy należy wymienić siedzisko. Drzwi do pokoju nie powinny się znajdować za plecami dziecka, żeby nie miało rozpraszającego uczucia, że ktoś stoi za jego plecami.
Niezależnie od wieku dziecka ważna kwestia to przechowywanie w pokoju dziecka. W wieku niemowlęcym często niezbędne ubranka i inne przedmioty do higieny dziecka, układamy w komodach. Im maluch jest starszy, tym więcej miejsca do przechowywania potrzebuje (rośnie kolekcja zabawek, ubranek i gadżetów), wtedy świetnym są meble na wymiar. Szczególnie jeśli dysponujemy nieustawnym pokojem lub takim o nietypowym kształcie. Wtedy możemy zamówić meble w firmie http://www.indecotrojmiasto.pl/. Wykonują oni meble według indywidualnego projektu lub dopasują do istniejącej zabudowy i przestrzeni. Taka solidna szafa wcale nie musi być zmieniana, wraz ze zmianą aranżacji i dopasowaniem do wieku użytkownika. Jeśli martwicie się, że  kolor może nie pasować do nowego pokoju nastolatka po etapie przedszkolaka - to wystarczy wybrać szklane drzwi, wtedy każdy kolor mebli pasuje! Firma ta zajmuje się także projektowaniem i wykonaniem innych mebli na wymiar, takich jak szafki kuchenne, biurka, komody.
 inspiracje pochodzą ze strony bellevivir

3 komentarze:

  1. świetna owca na biegunach :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zaprojektowanie funkcjonalnego wystroju pokoju dziecka to nie lada sztuka, bo trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów – bezpieczeństwo malucha, jego zainteresowania i charakter. Innego pokoju potrzebuje spokojny chłopak, który lubi artystyczne zajęcia albo zabawę samochodami, innego żywiołowa dziewczynka kochająca taniec. Ale największym wyzwaniem jest zaaranżowanie pokoju, w którym mieszka dwoje dzieci. Wtedy nawet największe pomieszczenie wydaje się za małe :( Inspiracje są bardzo ciekawe, zwłaszcza trzecia, gdzie pokoik jest jasny i przestronny.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przy takiej ścianie, trzeba mieć od razu podpięty odkurzacz, żeby dalej nie roznosić pyłków z kredy.

    OdpowiedzUsuń