niedziela, 11 października 2015

Podróż z małym dzieckiem
Dzisiejszy post przeznaczony jest dla osób, które spodziewają się pierwszwgo dziecka i nie miały wcześniejszych doświadczeń z podróżowaniem z małym dzieckiem. Nie mam wątpliwości, że dla doświadczonych rodziców to są banały :)
Przygotowując się do podróży z małym dzieckiem w samochodzie musimy pamiętać o najważniejszym  - foteliku samochodowym!  Montuje się go zgodnie z zaleceniami producenta, jeśli macie z tym problem można obejrzeć instrukcję na youtube. Najlepsze i (ponoć) najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka znajduje się na tylnym siedzeniu. Niektóre typy fotelików można montować również z przodu, upewnijcie się jednak, czy można wyłączyć w Waszym samochodzie  poduszkę powietrzną znajdująca się po stronie pasażera lub Wasz samochód nie posiada jej w ogóle (przy bardzo starych modelach samochodów tak jest).
Tylko dziecko w foteliku jest bezpieczne w czasie podróży. Warto pamiętać, że dzieci często nie lubią siedzieć samotnie z tyłu, zdecydowanie wolą towarzystwo. Najlepiej by było, aby ktoś mógł im towarzyszyć siedząc obok - jeśli nie zawsze jest to możliwe, warto zabrać kilka zabawek, które mogą umilić dziecku czas spędzony w aucie. 

Jeśli Wasza podróż jest długa, warto zaplanować wcześniej postoje. Dzieci , tak jak dorośli powinni zmienić swoją pozycję w podróży. Dla młodszego dziecka warto zabrać kocyk lub specjalną matę, na której będzie mogło poleżeć i swobodnie pomachać nóżkami.  Starszemu natomiast przyda się trochę ruchu na świeżym powietrzu. Niemowlęta wymagają też nakarmienia i przewinięcia. Coraz częściej na postojach można spotkać place dzieci dla zabaw np. w Mc Donald's!
Jeśli planujecie dłuższą podróż, warto to zrobić sposobem, tzn. rozplanować kiedy dziecko śpi i wyruszyć w takich godzinach, by nasz maluch cały czas mógł spać w samochodzie. Niestety niektóre dzieci nie chcą zasypiać w samochodzie, wtedy czeka Was wytężony czas pracy, można zbawiać dziecko, czytać bajki, czy nawet przygotować ulubione przysmaki, aby podróż nie była zbyt męcząca.
Pamiętajcie o roletach przeciwsłonecznych czy specjalnych nakładkach na szyby. Zabezpieczają one dziecko przed działaniem promieni słonecznych. Wpływają na zmniejszenie objawów choroby lokomocyjnej. Jeśli Wasze dziecko cierpi na taką chorobę, koniecznie zabierzcie zalecane leki, które jej przeciwdziałają. Zadbajcie też o odpowiednie odżywianie przed, i w trakcie podróży.

Nigdy nie zostawiajcie dziecka samego w samochodzie i  nie odpinajcie go z fotelika w czasie jazdy! Należy sprawdzić stan Waszego samochodu przed (dłuższą) podróżą. Jeśli Wasze auto nie jest sprawne to należy je naprawić, w skrajnym przypadku zezłomować (jest wiele firm oferujących takie usługi na rynku np. http://www.mamauto.pl/). Wiem, że  nie łatwo kupić nowy samchód, ale naprawdę lepiej skorzytać z komunikacji publicznej (PKP, busy) jeśli nie macie pewności co do swojego auta i nie narażać się na nieptrzebny stres. 
zdjęcia pochodzą ze strony  pinterest

5 komentarzy:

 1. Może jeszcze mała uwaga odnośnie ubierania dziecka - nie powinno być w kombinezonie zimowym. Przy stłuczce może się nawet wyślizgnąć z fotelika. Powinno być w miarę cienko ubrane, a na fotelik nakładamy wtedy śpiwór (często pasują takie do spacerówek) i zapinamy dziecko w nim nad pasami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy post. Niby to oczywiste - że fotelik - ale jednak kilka cennych uwag znalazłam - dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Drogie mamy, w poszukiwaniu wózka zapraszam was do najlepszego sklepu z wózkami dziecięcymi i fotelikami samochodowymi http://www.4baby24.pl

  Wszystkie produkty posiadają certyfikat bezpieczeństwa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy artykuł, jednak zastanawia mnie jedna rzecz: Jakie jest najlepsze Waszym zdaniem miejsce na fotelik? Z tyłu przy drzwiach, czy na środku samochodu?

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń