czwartek, 10 września 2015

Bezpieczny dom dla dziecka
Bezpieczeństwo to termin bardzo popularny, gdy myślimy o naszych dzieciach. Chcemy zapewnić im spokojne życie oraz wolne od niebezpieczeństw. Oczywiście nie da się tego w pełni zrealizować, ale istnieją metody na zwiększenie bezpieczeństwa naszych dzieci w domu.
W zabezpieczeniu domu przed kradzieżą, danych i dokumentów niezbędnych w pracy pomagają nam przeróżne systemy (identyfikacją przedmiotów i osób zajmuje się m.in. firma http://www.autoid.pl/), ale co w przypadku maluchów? Przecież nasze dzieci mają głowę pełną pomysłów, za to nie zawsze liczą się z konsekwencjami swoich czynów!
Najważniejsza zasada to świadome ograniczenie zagrożeń, które czyhają na nasze dzieci z powodu tego, że nie mają one tak rozwiniętej wyobraźni i odpowiedzialności jak dorośli. Na co zwrócić uwagę w naszym domu?


Szkło – zarówno wazony, zastawy jak i kieliszki warto odstawić do szafek niedostępnych dla dzieci. Jeśli to możliwe to warto wymienić szklany stolik, zasłonę prysznicową  na bezpieczną dla dzieci. Jednak dużo tego rodzaju sprzętów w domu jest wykonana ze specjalnego, trudnego do zbicia szkła. Upewnijmy się czy takie przedmioty są bezpieczne dla dzieci. Oczywiście zagrożenie stanowią także śliskie i gorące powierzchnie. W łazience może to być wanna, a w kuchni czajnik, toaster czy ekspres do kawy. Korzystać z wanny dziecko powinno zawsze pod nadzorem osoby dorosłej, najlepiej też umieścić matę anty-poślizgową w wannie i na podłodze. Do innych sprzętów AGD w kuchni nie powinno mieć dostępu. Co jeszcze może stanowić niebezpieczeństwo w kuchni Choćby niewinny obrus, który dziecko łatwo potrafi pociągnąć, a to może przynieść niewyobrażalne konsekwencje. Warto także zabezpieczyć rogi stołu, można kupić specjalne nakładki do tego.  W codziennej pracy należy pamiętać o stawianiu gorących garnków, naczyń, dań i napoi poza zasięgiem dziecka.
Kolejnym niebezpiecznych elementem naszego domu są schody. Warto rozważyć instalacje specjalnej bramki, która uniemożliwi dziecku samodzielne przemieszczanie się między piętrami.
Potencjalne niebezpieczeństwo to także drzwi, można zamontować także specjalną blokadę - zawias, który w razie gwałtownego zamykania wyhamuje pęd drzwi i nie pozwoli na ich zatrzaśnięcie.
Należy także zabezpieczyć gniazdka – w sklepach można kupić specjalne zaślepki oraz okna. Jeśli okna są w zasięgu maluchów, warto także pomyśleć o zainstalowaniu specjalnej blokady zawiasowej bądź sztywnej do okien przesuwanych.

Oczywiście to tylko część zagrożeń w codziennym życiu, które jest nieprzewidywalne, dlatego zawsze nad Maluchem powinien czuwać odpowiedzialny dorosły!

1 komentarz:

  1. Bardzo przydatny wpis! Sama mam małe dziecko więc znam ten problem od podszewki ;)

    OdpowiedzUsuń