wtorek, 21 lipca 2015

Rodzinne wakacje – oszczędzanie na wakacjeWakacje są raz w roku, więc większość z nas nie wyobraża sobie na nich oszczędzać. Zdecydowanie lepiej w ciągu roku rozsądnie wydawać nasze pieniądze. Wtedy pewne kwota na wakacje powinna się znaleźć w naszym domowym budżecie.
Jeśli w tym roku wypoczynek już za Wami, to mam kilka uniwersalnych porad jak zwiększyć swój wakacyjny budżet za rok!
Bardzo istotne są zakupy - to właśnie tutaj wydajemy najwięcej naszych pieniędzy. Oczywiście po to je zarabiamy, by kupić sobie coś fajnego. Jednak czasem za bardzo ulegamy modzie i pędzie za nowościami, czy naprawdę potrzebujemy kolejne podobne dżinsy, skoro poprzednie jeszcze świetnie się mają. Może warto spojrzeć na naszą szafę obiektywnie, a jeśli mamy potrzebę odświeżenia garderoby to wymienić swoje dodatki z siostrą lub koleżanką?
Wiemy, także że cena produktów się różni w zależności od sklepu. Kupując w najtańszym można oszczędzić kilka złotych na produkcie, co czasem może dać dobrą sumę. Ja najczęściej zwracam uwagę na cenę popularnych kosmetyków i zdarza się, że tusz do rzęs w dwóch różnych sklepach to różnica 10 zł. Nie warto podpadać w paranoje i zajmować się ciągłych śledzeniem gazetek promocyjnych, ale przy okazji innych zakupów zobaczyć w którym sklepie najtaniej można nabyć rzeczy które ciągle używamy w naszym gospodarstwie.
Warto też zrobić sobie listę zakupów i myśleć co się kupuje. Pamiętajmy podczas zakupów o sztuczkach sprzedawców, czyli najdroższe produkty na wysokości wzroku, batoniki i lody przy kasie widoczne dla dzieci.
Jadanie w restauracjach to także spory koszt, oczywiście od czasu do czasu to sama przyjemność.
Warto także zatroszczyć się o nas samych i nie tracić naszego czasu. Nie spędzać godzin serfując po internecie i oglądając zdjęcia znajomych z wakacji. Lepiej spotkać się z koleżanką i obejrzeć je wspólnie przy kawie. To samo tyczy się telewizji, możemy wybrać sobie jeden serial, ale myślę, że oglądając trzy dziennie, możemy czuć się wiecznie zmęczone, bo obowiązki domowe i tak trzeba wykonać.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na koszty rozmów telefonicznych, niepotrzebne zużywanie energii elektrycznej czy wody. Najważniejsze być świadomym i pamiętać o tym wszystkim podczas codziennych czynności.
Może nam to przynieść spore oszczędności, które możemy wydać na wakacje. A na samym wyjeździe także możemy oszczędzić śledząc ceny wycieczek, biletów autobusowych czy lotniczych (lub wybrać wakacyjne promocje podczas kupowania biletów PKP), albo decydując się na nocleg w gorszym standardzie ( noclegi pod namiotami czy nawet kwatery pracownicze http://kwaterydlafirm.pl/kwatery/noclegi-dlugoleka)
Pomysłów jest sporo, istotne jest by rezygnować rozsądnie i nie odbierać sobie uroku wakacji!

1 komentarz:

  1. Warto zwracać uwagę na zakupy, w niektórych sklepach są straszne przebitki, a nie ma sensu przepłacać. Też zawsze lubię zaoszczędzić na wakacje.'
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń