niedziela, 12 lipca 2015

Młoda mama – organizacja czasu
Każdy wie, że skuteczna organizacja pozwala nam efektywniej wykorzystać nasz czas. Szczególnie, gdy pojawia się dziecko i przybywa nam obowiązków warto się zastanowić, czy są jakieś powszechnie znane metody, aby usprawnić wykonywanie naszych obowiązków domowych i mieć czas na inne przyjemności.
Ekspercie przekonują nas, że dobra organizacja to klucz do sukcesu. A podstawą organizacji jest dobry plan. I ponoć najlepiej go napisać na kartce. Takie notatki powinny być zawsze widoczne, sprawdzą się tutaj znane karteczki samoprzylepne.
Na kartce należy zapisać rzeczy do zrobienia na dzisiaj i na kolejne dni i tygodnie. Po kolei wykreślać zrobione zadania. Ponoć sprawdza się  także oklejania karteczkami konkretnych przedmiotów, np. na lodówce jeśli mamy trzymać dietę, albo na wannie jeśli mamy ją umyć.
Nie każdemu może się spodobać takie oklejanie przedmiotów karteczkami. Jeśli jesteśmy zdyscyplinowani to wystarczy wypisać zadania w notesie lub na tablicy magnetycznej (jeśli ją posiadamy)
Warto też planować rozsądnie i stopniowo zwiększać  poprzeczkę wykonywanych zadań. Możemy poczuć się sfrustrowani, jeśli zaplanujemy za dużo i nie uda nam się tego wykonać. Czasem też plan jest wykonany jeśli zlecimy naszą pracę komuś innemu, ważna jest współpraca, nie jesteśmy w stanie wykonać wszystkiego same :)

Idealna organizacja czasu dnia uwzględnia czas na:
- Pracę  oraz pracę zawodową
- Czas spędzony z najbliższymi, młode mamy najwięcej czasu poświęcają dziecku (ale gdy dziecko śpi można zająć się pracą w komputerze lub choćby pomalować paznokcie ;)
- Porządki czyli prowadzenie domu, gotowanie, zajmowanie się domowym budżetem, aranżowanie i dekoracja własnego kąta
- Pracę nad sobą, swoim wyglądem i samokształcenie
- Przyjemności, pasje, hobby, spotkania z przyjaciółmi, zabawa, odstresowanie
- Sen, relaks, pobycie z samym sobą.

Idealną sprawą jest znalezienie czasu na wszystko. Jeśli macie z tym kłopoty i nie potraficie się samemu dobrze zorganizować można sięgnąć po poradniki z tej dzieciny, a nawet zapisać się na szkolenia samodoskonalenia się jedna z firm zajmującą się tą tematyka to http://www.e-opex.pl/ ale w każdym mieście znajdziecie takie firmy lub choćby szkolenia on-line.

1 komentarz: