czwartek, 16 lipca 2015

Mama pracuje – biznes po urlopie macierzyńskim
Urodzenie dziecka to przełomowy moment w naszym życiu. Ostatnią rzeczą, o której wtedy pewnie myślimy jest praca. Jednak urlop macierzyński się kończy, część kobiet wraca do swojej pracy, którą lubi i nie wyobraża sobie by było inaczej.
Jeśli natomiast nasza praca nie jest miejscem, gdzie się realizujemy warto pomyśleć o zmianie pracy, a najlepiej stworzenie swojego idealnego miejsca do pracy. Gdzie w dzisiejszych czasach zrobić to najprościej, oczywiście przez internet. Co możemy robić? Prowadzić bloga, sklep internetowy czy inną stronę tematyczną. Można także zorganizować sobie pracę jako freelancer: pisać teksty, prowadzić firmom konta na portalach społecznościowych. Pomysłów jest wiele. Jeśli jesteśmy zdeterminowane, na pewno nam się to uda!
Co do bloga, to da się na tym zarobić, choć początki nie są łatwe. Jeśli postanowimy na zarobek za wszelką cenę, możemy stracić czytelników, którzy bezbłędnie wyczuwają, które posty są sponsorowane!
Co jeśli chodzi o formalności należy zarejestrować działalność. Teraz można zrobić to przez internet, zgłosić się do ubezpieczenia w ZUS oraz do Urzędu Skarbowego, jeśli chcemy płacić VAT. 
W zależności od wybranej metody rozliczania się z fiskusem, należy prowadzić księgowość, co w większości nie jest bardzo skomplikowane, ułatwiają nam to programy komputerowe jak np http://finka.pl/ Składki przez pierwsze dwa lata są preferencyjne. Ich wysokość nie jest aż tak powalająca jak po upływie 24-miesięcy :)
Prowadzenie własnej firmy pozwala nam sobie dobrze zorganizować pracę, wykonywać ją w dogodnym momencie np. kiedy dziecko śpi.
Jednak wbrew pozorom to nie jest taka sielanka i praca dla każdego. Są osoby, które nie potrafią się same zmobilizować do pracy, muszą mieć szefa i określone zadania! W czasie naszej działalności napotykamy różne problemy, które musimy same rozwiązać lub zatrudnić kogoś. Oczywiście nie ma się co zniechęcać, ważne jedyne by przed podjęciem decyzji i działań zdawać sobie z tego sprawę :)

5 komentarzy:

 1. Wcale nie należy zakładać firmy. Można podpisywać umowy o dzieło, wtedy podatki są minimalne i nie trzeba płacić zusu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę się z Tobą zgodzić. Zależy to w dużej mierze na jaką skalę działamy, no i nie płacąc zus-u oszczędzamy, ale przecież jest to świadczenie, które gwarantuje nam ubezpieczenie zdrowotne i emeryturę, także jak to uważa :)
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Iavinka a jak wtedy z ubezpieczeniem robisz? Jak zachorujesz to tylko prywatnie?

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy wpis, tym bardziej, że ten temat po części mnie dotyczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przede mną jeszcze trochę czasu do zastanowienia, jedno co wiem, nie wracam do firmy w której pracowałam. Marzę o prowadzeniu własnej działalności, tylko co to będzie?

  OdpowiedzUsuń