poniedziałek, 15 czerwca 2015

Planowanie ciąży – dieta przyszłej matkiDzisiejszy post jest przeznaczony dla wszystkich kobiet, które planują pierwszą ciążę :) Każda z nas, która już była w ciąży zapewne ma to zna te wskazówki, a są one bardzo istotne!  Każda mama, chce jak najlepiej dla swojego dziecka, więc warto dbać o siebie już na etapie planowania powiększenia rodziny, a by uniknąć problemów z zajściem i utrzymaniem ciąży.
Na przygotowania do ciąży powinny składać się zrównoważona dieta, aktywność fizyczna, wykonanie niezbędnych badań oraz odpowiednia suplementacja. Przygotowania warto zacząć 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o ciążę. Jest to odpowiedni czas na wyrównanie ewentualnych niedoborów witamin i składników mineralnych oraz oczyszczenie naszego organizmu po rzuceniu nałogu czy stosowania innych środków. Jest możliwość także dietą uregulowania gospodarki hormonalnej, zrzucenia kilogramów lub przybrania na wadze.

Co jest dla nas ważne? Eksperci radzą, aby nie zapominać: urozmaiconej diecie (pozwala to uniknąć niedoborów składników odżywczych, stosując ogólne zasady zdrowego żywienia: dużo warzyw i owoców, chude mięso itp., diecie stosunkowo regularnej, zalecane 4-5 posiłków dziennie co 3-4 godziny oraz wypijanie dużej ilości wody (co najmniej 1,5 dziennie). W diecie kobiety ciężarnej nie powinno być alkoholu!

Co jeszcze powinniśmy spożywać, by nasze dziecko mogło się prawidłowo rozwijać?
Najważniejszym elementem przygotowania do ciąży jest suplementacja kwasem foliowym. Jest to bardzo ważny składnik, którego niedobór może skutkować wrodzonymi wadami rozwojowymi, w tym rozszczepem kręgosłup, złym rozwojem mózgu, wodogłowiem czy poronieniami  samoistnymi. Kwas foliowy powinien być stosowany przez wszystkie kobiety w wieku rozrodczym. Ostatnio ta informacja jest coraz częściej nagłaśniania prze lekarzy ginekologów!  Na niedobór kwasu foliowego, można również narazić się, pijąc duże ilości alkoholu lub przy niedoborze witaminy B12. Najczęściej dotyka to osoby na dietach wegetariańskich lub często stosujące leki na zgagę, które blokują wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Warto rozpocząć suplementację kwasu foliowego na 3 miesiące przed planowaną ciążą oraz kontynuować  podczas ciąży.
Innym stosunkowo powszechnie znanym zagrożeniem jest nadmiar witaminy A, która jest kumulowana i magazynowana w organizmie. Witamina A jest dostarczana z dwóch źródeł: w postaci retinolu - z pokarmów zwierzęcych lub karotenów - czerwonych i pomarańczowych barwników roślin. Natomiast niedobór witaminy A może powodować trudności z zajściem w ciążę.


Planując ciążę, należy także zadbać o odpowiednią ilość w organizmie witaminy D.  Odpowiadają one za gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz budowę kośćca. Nasz organizm pod wpływem światła słonecznego produkuje sam tą witaminę. Dlatego zaleca się, aby eksponować przez 15 minut dziennie odkrytą skórę ramion i nóg.  Jesienią i zimą w naszej strefie klimatycznej nasłonecznienie jest niewystarczające - wtedy wskazana jest suplementacja. Trzeba pamiętać, że Witamina D nie jest produkowana pod wpływem opalania w solarium, a pokrycie skóry filtrem przeciwsłonecznym ogranicza wytwarzanie tej witaminy.
Na etapie przygotowań do ciąży również warto zadbać o odpowiednie zasoby kwasów omega-3. Są one potrzebne do prawidłowego rozwoju m.in. układu nerwowego oraz oczu dziecka, a także wpływają na jego układ immunologiczny. Produktami bogatymi w te kwasy są głównie ryby morskie i owoce morza. Warto również spożywać olej lniany, tłoczony na zimno. Stosujemy go tylko na surowo, np. do sałatek. Jeśli obawiasz się, że Twoja dieta nie dostarcza Ci wystarczającej ilości kwasów omega-3, warto rozpocząć suplementację na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę i kontynuować ją aż do końca karmienia piersią.


Jeśli macie wątpliwości czy coś jeszcze powinniście zrobić przed planowaniem ciąży warto skontaktować się z lekarzem. W przychodniach można skonsultować się z lekarzem, a także wykonać pakiet niezbędnych badań przed planowaną ciążą.2 komentarze:

 1. Przecudne zdjęcia.
  Miło mi będzie jak do mnie wpadniesz.

  http://odbicie-lustra.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne <3

  Szukając miejsca na Chrzciny zajrzyj na portal http://www.ChrzcinyiKomunie.pl . Tam masz wszystko w jednym miejscu, a czas zaoszczędzisz dzięki możliwości wysyłania wiadomości do wielu lokali jednocześnie ! :)

  OdpowiedzUsuń