sobota, 27 września 2014

Koniec z "łatwymi" wysokimi zasiłkami macierzyńskimi od 2015 r. - blog o macierzyństwie


Do końca 2014 roku można uzyskać wysoki zasiłek macierzyński do ponad 6 tysięcy złotych netto miesięcznie. Jest to możliwe dla kobiet, które będąc w ciąży zdecydują się na założenie działalności gospodarczej minimum miesiąc przed planowaną datą porodu. Wystarczy założyć działalność i zadeklarować oskładkowanie najwyższą możliwą składką ubezpieczeniową.
Opłacenie jednej maksymalnej składki chorobowej wraz ze składką rentową i emerytalną, to obecnie wydatek nieco ponad trzech tysięcy złotych. Faktycznie więc, zakładająca działalność ciężarna zyskuje, w zależności od tego czy skorzysta z urlopu rodzicielskiego, od przeszło 30 tysięcy złotych, do ponad 50 tysięcy złotych. Po urlopie macierzyńskim można albo zakończyć działalność, albo zmienić wysokość składki.


Możliwość „kombinowania” na zasiłku macierzyńskim jest dla jednych zwykłym oszustwem, a dla innych przejawem sprytu. Nie dochodzi bowiem do złamania, a nawet nadużycia prawa, a skorzystania z możliwości jakie to oferuje. Fakt, że jest to luka prawna świadczy przede wszystkim o ustawodawcy i jego błędnym sformułowaniem przepisów, a nie stosujących się do jego założeń obywateli. Mimo wszystko ZUS dokładnie sprawdza wszystkie oparte o powyższy schemat przypadki, a zakładającym fikcyjne działalności kobietom grozi konsekwencjami w postaci zwrotu wypłaconej wartości zasiłku, a nawet kierowaniem spraw do organów ścigania.
Od stycznia 2015 r. zmianie ulegnie tryb wyliczania wysokości zasiłków macierzyńskich. By uzyskać zasiłek w pełnej wysokości, odpowiadającej podwyższonej składce, konieczne będzie więc opłacanie wyższych składek ubezpieczeniowych przez 12 miesięcy przed porodem. Opłacenie wyłącznie jednej składki o maksymalnej wysokości spowoduje, że świeżo upieczona matka, zamiast ponad 6 tysięcy otrzymywanych dziś, otrzyma mniej niż 2 tysiące złotych na rękę.
 Najwyższy zasiłek macierzyński będzie wynosił 9 tysięcy złotych netto miesięcznie. Otrzyma go jednak kobieta, która prowadziła działalność gospodarczą i opłacała składki chorobowe dłużej niż rok przed porodem. Składki te muszą być jednak odpowiednio wysokie.

5 komentarzy:

 1. No i bardzo dobrze. Szkoda tylko, że nadal nie ma porządnej polityki prorodzinnej. Np, wspierania pracodawców zatrudniających rodziców (tak jak wspierani są zatrudniający niepełnosprawnych).

  OdpowiedzUsuń
 2. nawet o tym nie wiedziałam ...

  OdpowiedzUsuń
 3. W naszym kraju wszystko jest zagmatwane i nie tak jak powinno być.

  OdpowiedzUsuń
 4. o kure, a ja nie wiedziałam o takie możliwości, skończyła mi się umowa podczas zwolnienia na ciąże i miałam tylko świadczenia do porodu :( Ciekawe ile osób z tego korzysta ?

  OdpowiedzUsuń
 5. A co z kobietami, które prowadzą własną działalność gospodarczą? Zapraszam do lektury na ten temat wszystkie przedsiębiorcze mamy : http://www.dzieciakizklasa.pl/?s=zasi%C5%82ek

  OdpowiedzUsuń