środa, 11 czerwca 2014

Karmienie piersią dziecka ma mnóstwo zalet
Karmienie piersią dziecka ma mnóstwo zalet i nie warto z tego rezygnować. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie karmić w ten sposób naszego dziecka, to warto „odciągać” mleko i podawać naszemu dziecku.
Dlaczego? Bo naturalny pokarm matki to dobry start dla naszego dziecka.
Siarka – mleko po urodzenia dziecka zawiera składniki, które chronią nasze dziecko m.in. przed bakteriami i wirusami oraz zawiera składniki, które pomogą dziecku wydalić pierwszą kupkę – smółkę. Dzięki temu zostanie zmniejszone ryzyko żółtaczki noworodkowej oraz alergii.
Dodatkowo mleko matki zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w idealnych proporcjach, dostosowujących się do wieku dziecka.
Czy wyobrażacie sobie osiągnąć ten efekt sztucznymi pokarmami? Niemożliwe jest to, co ludzki organizm wykształcił  w drodze ewolucji.
Naturalny pokarm matki zawiera prebiotyki czyli bakterie korzystnie wpływające na mikroflorę jelitową dziecka. Stanowią one naturalną ochronę dla malucha przed bakteriami, dzięki temu jest on mniej narażony na biegunki infekcyjne.
Mleko dziecka zmienia się podczas karmienia. Początkowo pokarm jest bardziej wodnisty, by zaspokoić pragnienie, a potem nasycić. Mleka nie powinno zabraknąć, gdyż odruch ssania u dziecka, powoduje laktację u matki (czyli proces wytwarzania mleka).
Maluch karmiony piersią jest w przyszłości mniej narażony na nadwagę i cukrzycę oraz celiakię (chorobę trzewnej).
Oprócz oczywistych korzyści dla dziecka istnieją także zalet dla matki. Jakie? Karmienie piersią jest czynnością naturalną wyzwalająca w organizmie hormony odpowiedzialne za poprawę nastroju, pozwalający łatwiej uporać się z trudnymi chwilami związanymi z macierzyństwem. Wpływa także na szybsze ustanie krwawienia poporodowego i utratę mniejszej ilości żelaza z organizmu matki.
Bardzo istotną zaletą dla większości kobiet jest utrata zbędnych kilogramów, które okładają się w ciele matki podczas ciąży. Organizm kobiety magazynuje tłuszcz na okres laktacji i karmienie piersią pozwala go zgubić bez wysiłku !
Pokarm matki jest produkowany przez jej organizm, bezcenny, zawsze świeży i „pod ręką” dla malucha. Nie skończy się dopóki dziecko będzie ssało, gdyż jest na bieżąco produkowany z krwi matki. Nie ma limitu wieku, do którego dziecko należy karmić piersią, jest to jedynie decyzja rodziców. Nawet długotrwałe karmienie piersią nie wpływa na zły rozwój społeczny dziecka, a zdarza się że np. w przypadku alergii na pokarm jest nawet wskazane. 

3 komentarze:

  1. Jestem za! Karmię piersią, początki były trudne ale teraz na pewno nie zamieniłabym się na "butlę"!

    OdpowiedzUsuń
  2. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Oczywiście, ze tak ale również wiele młodych mam nie może karmić piersią i wtedy również sprawdza się takie karmienie. Jeśli nasze dziecko dostanie kolki to również są sprawdzone pomysły aby sobie z tym poradzić. Ja bardzo chętnie korzystałam z pomysłów https://whisbear.com/pl/blog/7-rzeczy-ktore-powinienes-zrobic-gdy-twoje-dziecko-ma-kolke/ i jak najbardziej mi te porady się sprawdzały.

    OdpowiedzUsuń