niedziela, 30 marca 2014

Kiedy dziecko będzie potrafiło siedzieć - dylematy młodej mamyPrawie każda mama (szczególnie ta posiadająca pierwsze dziecko) zastanawia się kiedy jej maluch zacznie siadać. Czy może w tym mu jakoś pomóc?
Nie ma obaw – dziecko lubi uczyć się nowych rzeczy i jest chętne do siedzenia. Na wszystkie czynności przychodzi odpowiednia pora i nie warto „popędzać” dziecka w nauce.
Niemowlę nie potrafi siadać, gdyż jego układ mięśniowy, ani kostno-stawowy nie jest przygotowany do takiego wysiłku. Dzieci noszone w pozycji pionowej  lub na dłuższy czas układane w foteliku mogą próbować siadać wcześniej niż ich rówieśnicy.
Można dziecko przyzwyczajać do pozycji siedzącej, trzymając go na kolanach w pozycji pionowej, jednak nie należy robić tego zbyt często i na długi czas. Jeżeli niemowlę chciało by być w pozycji umożliwiającej mu lepsze widoki i obserwację rzeczywistości można je nosić na rękach bokiem do podłogi, tak by główka i tułów uniesione były pod kątem 40-50 stopni. Nie należy natomiast układać poduszek pod plecami dziecka i na jego bokach, gdyż może to zakłócić naturalny rozwój tułowia.

Czy należy się niepokoić jeśli maluch ma określony wiek, a nadal nie potrafi siadać

Przyjmuje się, że w wieku około 9-ciu miesięcy dziecko powinno już potrafić siadać. Najczęściej jednak umiejętność ta rozwija się między 7-mym, a 10-tym miesiącem życia. Jeśli nasze dziecko nie podejmuje prób w tym wieku warto skontaktować się z lekarzem.
Pamiętajmy jednak, że jest to naturalny proces rozwoju każdego człowieka. Zdrowe dzieci nauczą się same siadać. Oczywiście pomoce są różnego rodzaju zabawy zwiększające możliwości koordynacji ruchu np. kładzenie dziecka na matach edukacyjnych w różnych pozycjach. Na takiej macie zawieszone są zabawki, które pobudzają ciekawość malucha, podnosi on klatkę piersiową lub rączki by je sięgnąć, a taka zabawa wzmacnia mięśnie szyi, karku, tułowia i ramion.
Jeśli nasze dziecko nauczy już się trudnej sztuki siadania, to może wtedy zajmować swoje krzesełko do karmienia przy stole. Wtedy można uczyć malucha jedzenia łyżeczką, a potem kolejnych czynności…

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza